Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Da bi se postavila dijagnoza uzroka inferiliteta, potrebno je izvršiti niz ispitivanja. Ispitivanje uzroka neplodnosti je kompleksno. Nakon razgovora sa lekarom, možda ćete morati da se podvrgnete analizama, pregledima, a moguće i intervencijama. Ovi pregledi mogu biti skupi ili se dugo čekati, a neretko su i malo neprijatni. No onima koji se odluče za potomstvo, ovo je samo korak do ostvarenja cilja i ne predstavlja joj problem.
U ovom tekstu
Lekar će vam postaviti niz pitanja, kako bi mogao da stvori kompletnu sliku na osnovu koje će vas dalje upućivati na ispitivanje;
Odgovori na ova pitanja će lekaru pomoći da donese bolju procenu i odluči kojim će tokom ispitivanje ići.
Osnovno ispitivanje koje se radi kod muškaraca je analiza sperme. Muškarac daje uzorak sperme na analizu. Rezultat koji dobija, naziva se spermogram, a više o svim parametrima možete naći u tekstu:
Tumačenje nalaza spermograma. Najbolje je odmah uraditi i spermokulturu.
Nakon redovnog ginekološkog pregleda koji uključuje manuelni pregled, zatim ultrazvuk, te uzimanje briseva na polno prenosive infekcije, bakteriološki bris i PAPA test, rade se dalja ispitivanja. Potrebno je utvditi da li postoji ovulacija. Testiranje ovulacije se vrši redovnim ultrazvučnim pregledima – folikulometrija i analizom hormona. Na ultrazvučnom pregledu se utvrđuje ida li da nema polipa ili mioma koji mogu da otežaju začeće, kao i kakvo je stanje jajnika i da li postoje ciste.
Uzimanje uzorka krvi da bi se izvršila analiza hormona je standardna procedura. Osim ženskih hormona, potrebno je uraditi i analizu hormona štitne žlezde, kao i drugih hormona po savetu lekara. Potrebno je utvrditi da li se dogodila ovulacija, da li nije nizak nivo progesterona, rezerve jajnika i kako funkcionišu hormoni hipofize.
Nekada, a obavezno ako se sumnja na sindrom policističnih jajnika ili je reč o gojaznoj osobi, potrebno je uraditi OGTT – test opterećenja glukozom sa insulinom. Važno je da svako vađenje šećera pri testiranju bude praćeno vađenjem nivoa insulina. Tako će se utvrditi da li postoji insulinska rezistencija i dati preporuka ishrane i terapija lekovima.
Nakon što se ultrazvukom utvrdi da postoji ovulacija, da li žena ima sindrom policističnih jajnika ili mikrocistične, da je sa jajnicima naizgled sve u redu, potrebno je uraditi i ispitivanje prohodnosti jajovoda.
Ponekad je potrebno uraditi i druge analize i ispitivanja, kao što su dijagnostička laparoskopija. Kod eventualnog postojanja nekih anomalija materice postebno je uraditi histerektomiju.
Objavljen: 22. oktobar 2019. godine, ažuriran: 20. januar 2025. godine
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…