1.mesec trudnoće – Kalendar trudnoće
Kada je u pitanju sam početak, odnosno 1.mesec trudnoće, vaše telo počinje da prolazi kroz značajne promene kako se priprema za narednih devet meseci razvoja.
Blizanačka trudnoća je uvek specifičnija od trudnoće sa jednim plodom, ali ne mora nužno biti komplikovanija. Oko 3% trudnoća su blizanačke, s tim da se taj broj poslednjih decenija povećava zbog pomeranja starosne granice trudnoća i sve većeg broja trudnoća ostvarenih vantelesnom oplodnjom.
Postoje dve vrste blizanaca: dvojajčani i jednojajčani. Dvojajčani blizanci se razvijaju iz dve jajne ćelije i dva spermatozoida i mogu biti različiti, dok jednojajčani ili identični blizanci nastaju kada se prepolovi jajna ćelija. Oko 70% blizanačkih trudnoća su dvojajčani blizanci.
Veća je verovatnoća da će neko očekivati blizance, ako je u porodici već bilo slučajeva blizanačke trudnoće.
U ovom tekstu
Simptomi trudnoće su intenzivniji sa blizancima, a komplikacije češće, bez obzira na starost trudnice i to da li je pomoću vantelesne ili prirodnim putem ostala u drugom stanju. Blizanačka trudnoća ne znači sama po sebi i predstojeći carski rez, već je vaginalni porođaj često moguć bez većih problema.
Verovatno ćete prilikom ultrazvučnog pregleda saznati da nosite blizance. Veoma retko se događa da lekar ne primeti drugi plod već na prvom pregledu, posebno na sadašnjim savremenim ultrazvučnim aparatima. Nivo Beta HCG je takođe viši kod onih žena koje nose blizance. U drugom tromesečju ćete verovaatno moći da saznate i pol beba ako su dobro pozicionirane.
Monozigotni, jednojajčani ili identični blizanci nastaju iz jednog zigota – oplođenog jajeta koje se deli na dva dela stvarajući 2 genetski identična blizanca.
Dizigotni ili dvojajčani blizanci potiču iz dve odvojene jajne ćelije i nisu genetski međusobno sličniji od ostalih braća i sestara.
Neki blizanci dele jednu placentu, a drugi ne. Blizanci koji dele placentu su monohorionski, dok su oni koji je ne dele – dihorionski. Dihorionski blizanci imaju svako svoju placentu koja ga hrani u majčinom stomaku.
Ovaj termin se koristi da naglasi da li blizanci dele amnionsku kesu ili ne. Vrsta blizanačke trudnoće može uticati na to da li postoji rizik od komplikacija ili ne.
Simptomi koji se javljaju u trudnoći kod blizanačke se obično javljaju ranije i mogu biti izraženiji zbog višeg nivoa Beta HCG:
Blizanačka trudnoća je zahtevnija i rizik i komplikacije su nešto češće. Uobičajene komplikacije su:
Bez obzira što blizanačka trudnoća nosi izvesne rizike, imajte na umu da ih nosi i svaka druga trudnoća, a da se oni ne moraju nužno dešavati. Postoji nekoliko načina da smanjite rizik od komplikacija, posebno kada je u pitanju gestacijski dijabetes.
U Srbiji se trudnoća uglavnom češće kontroliše nego što je to standard u svetu gde uglavnom imate samo 3 ultrazvučna pregleda tokom cele trudnoće, pa samim tim blizanačka neće puno odstupati. Verovatno će lekar preglede zakazivati na svakih 4 do 6 nedelja.
Osim toga, prilikom svakog pregleda, lekar će tražiti i uvek nove rezultate krvne slike, kako bi pratili nivo gvožđa i šećera glukoze, kao i druge parametre.
Važno je da povedete računa o tome šta jedete. To što se radi o višeplodnoj trudnoći, vremenom jeste razlog za više kalorija, ali svakako ne onoliko koliko neke trudnice jedu. Trudnoća ne znači da treba da jedete za dvoje. Izbor hrane je ono na šta treba obratiti pažnju. Trudite se da se hranite što zdravije, posebno ako morate da imate određeni režim ishrane.
Radite vežbe jačanja mišića i kičme, zbog dodatne težine koju sada nosite. Oko 3 puta po 45-50 minuta nedeljno je idealno da vežbate u blizanačkoj trudnoći. (*4)
Porođaj u blizanačkoj trudnoći se može razlikovati zbog toga što će možda biti prevremen ili će se odvijati na carski rez.
Više od 50% blizanaca se rađa ranije. Kod nekih se ovo dešava spontano, a kod drugih trudnica će lekar proceniti da treba da indukuje porođaj pre vremena. Na primer, ukoliko nastavak trudnoće predstavlja rizik po majku ili neku od beba.
Indukovan porođaj može spasiti živote trudnice ili jedne od beba, ali može zahtevati da beba neko vreme provede u inkubatoru ili da bude transportovana na Institut za neonatologiju. Čak i ako nisu prevremeno rođene, bebe blizanci mogu imati malu težinu na rođenju.
Blizanačka trudnoća nije samo po sebi indikacija za porođaj carskim rezom. Istraživanje iz 2021. godine (*5) preporučuje vaginalni porođaj u slučajevima kada su oba fetusa sa glavom na dole i kada nema pretećih bezbednosnih problema.
Obzirom da je carski rez ozbiljna operacija koja uključuje presecanje više slojeva tkiva i da je oporavak mnogo duži i zahtevniji, a i rizik od komlikacija posle carskog reza je veći, uvek se prirodni porođaj preporučuje kao bolja opcija.
Trend porođaja na carski rez koji je vladao poslednjih godina bi trebalo da jenjava, ali je jedino objašnjenje koje stručnjaci imaju to da pacijentkinje nisu dovoljno upoznate sa svim rizikama i vremenom oporavka koje je potrebno posle porođaja carskim rezom u odnosu na vaginalni porođaj.
Blizanačka trudnoća je jedno divno iskustvo, koje je nalik na druge trudnoće i ne mora nužno značiti da će biti nekih komplikacija.
Objavljen: 7. marta 2014. godine, ažuriran: 21. januar 2025. godine
Literatura:
Kada je u pitanju sam početak, odnosno 1.mesec trudnoće, vaše telo počinje da prolazi kroz značajne promene kako se priprema za narednih devet meseci razvoja bebe. Ovo je period kada mnoge žene tek saznaju da su trudne. Oplođeno jajašce se implantira u matericu, a embrion počinje da se razvija ubrzanom brzinom. Iako još ne možete…
Beba – 16. nedelja bebinog razvoja, sada može da uoči da li je slika postavljena horizontalno ili vertikalno, kao i da li postoji razlika među njima. Prepoznaje obrasce slika sa dva predmeta u odnosu na one sa tri predmeta. Svi ovi obrasci ponašanja koje beba usvaja pomažu nam da pratimo njene navike. U ovom tekstu1…
Kada dođe 15. nedelja bebinog razvoja, njen vid je potpuno drugačiji nego u početku. Prvih 6 nedelja, beba gleda oko sebe, ali pogled podiže samo ka jakom svetlu i sjajnim predmetima. Oči i glavu pomera zajedno, a između 2 i 6 meseci počinje da oči pomera s leva nadesno i obrnuto, dok razgleda okolinu, dok…