16. nedelja bebinog razvoja – Kalendar razvoja bebe
Beba – 16. nedelja bebinog razvoja, sada može da uoči da li je slika postavljena horizontalno ili vertikalno, kao i da li postoji razlika među njima.
Ešerihija u vaginalnom brisu u trudnoći može izazvati nelagodu i zabrinutost. Ešerihija je bakterija koja se prirodno nalazi u crevima, ali njeno prisustvo u vagini može izazvati infekcije, uključujući urinarne i vaginalne. U trudnoći, hormonske promene i promena u imunološkom sistemu mogu povećati rizik od ovih infekcija, što zahteva posebnu pažnju i tretman.
U ovom tekstu
Ešerihija koli (E. coli) je grupa bakterija (klica) koje prirodno žive u crevima i vagini. Postoji mnogo različitih tipova ove bakterije, a većina je bezopasna za ljude. Međutim, neki tipovi mogu izazvati infekcije i teže oblike bolesti. Neki od načina na koji se trudnice mogu zaraziti ovom bakterijom su:
Ešerihija u vaginalnom brisu često ne izaziva jasne simptome, ali mogu se pojaviti:
Pobačaj se može dogoditi u bilo kojoj trudnoći i sama infekcija nije uzročnik. Međutim, kada se javi infekcija u crevima, ona može da dovede do dijareje, koja pak brzo dovodi do dehidratacije. Ukoliko se ešerihija nađe u materici, ona može povećati šanse da dođe do gubitka trudnoće.
Da, ešerihija koli može potencijalno da se prenese na plod tokom trudnoće, ali to je relativno retko. Najveći rizik se javlja ako infekcija narapreduje i izazove ozbiljne komplikacije poput amnionitisa (infekcije plodove vode) ili preuranjenog pucanja vodenjaka. Ako se ne tretira, može doći do prenošenja infekcije tokom porođaja, što može izazvati zdravstvene probleme kod novorođenčeta, poput respiratornih poteškoća ili sepse. Međutim, blagovremeno otkrivanje i lečenje ešerihije u trudnoći značajno smanjuje rizik od prenosa na bebu i ozbiljnih komplikacija. Zbog toga je važno pratiti simptome i redovno raditi preglede tokom trudnoće.
Da, ešerihija koli u vaginalnom brisu može se preneti na bebu tokom vaginalnog porođaja, iako je to retko. Tokom prolaska kroz porođajni kanal, beba može doći u kontakt s bakterijom, što može izazvati infekciju kod novorođenčeta. Ova vrsta infekcije kod novorođenčadi može dovesti do različitih komplikacija, uključujući respiratorne probleme, sepsu ili meningitis.
Međutim, rizik od prenosa infekcije može se smanjiti pravovremenim lečenjem infekcije kod trudnice. Zbog toga je važno redovno pratiti vaginalne briseve tokom trudnoće i, po potrebi, primeniti odgovarajuće antibiotske terapije kako bi se infekcija kontrolisala pre porođaja.
Ova bakterija se ne prenosi u majčino mleko i nema potrebe da prekidate dojenje. Naprotiv. Ono je važno za razvoj imuniteta i zaštitu bebe od infekcija. Uverite se da redovno perete ruke. Ukoliko beba dobije dijareju, odvedite je kod lekara.
Lečenje Escherichie coli (E. coli) u vaginalnom brisu tokom trudnoće zahteva poseban pristup zbog očuvanja zdravlja trudnice i bebe. Ešerihija je bakterija koja može izazvati različite infekcije, uključujući vaginalne, a njeno prisustvo tokom trudnoće može predstavljati rizik za infekciju urinarnog trakta ili čak pretnju za plod.
Lečenje E. coli u trudnoći obično uključuje:
Važno je napomenuti da se svako lečenje mora sprovoditi pod nadzorom lekara specijaliste, jer neliječena infekcija može izazvati komplikacije poput preranog porođaja ili drugih problema vezanih za trudnoću.
Literatura:
*U saradnji sa Peyton Medical, svako kopiranje ili preuzimanje dela teksta je zabranjeno
Objavljen: 4. septembra 2024. godine, ažuriran: 23. januara 2025. godine
Beba – 16. nedelja bebinog razvoja, sada može da uoči da li je slika postavljena horizontalno ili vertikalno, kao i da li postoji razlika među njima. Prepoznaje obrasce slika sa dva predmeta u odnosu na one sa tri predmeta. Svi ovi obrasci ponašanja koje beba usvaja pomažu nam da pratimo njene navike. U ovom tekstu1…
Kada dođe 15. nedelja bebinog razvoja, njen vid je potpuno drugačiji nego u početku. Prvih 6 nedelja, beba gleda oko sebe, ali pogled podiže samo ka jakom svetlu i sjajnim predmetima. Oči i glavu pomera zajedno, a između 2 i 6 meseci počinje da oči pomera s leva nadesno i obrnuto, dok razgleda okolinu, dok…
Vaše dete – 14. nedelja bebinog razvoja: beba svakodnevno napreduje neverovatnom brzinom. Njegova memorija radi punom parom. Dete još uvek ne može trajno da pamti sve događaje u toku dana ili osobe koje sreće, ali sada je već u stanju da zapamti svoje roditelje i okruženje na koje je naviklo. U ovom tekstu1 Beba tri…