Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Mlečni i stalni zubi – Ljudi često ne znaju da je već u maminom stomaku vreme kada rastu zubi deteta, odnosno tada se formiraju, a javljaju se mnogo kasnije na površini. Formiranje mlečnih zuba kod fetusa počinje u 7. nedelji trudnoće, a razvoj mlečnih zuba se događa u 19. nedelji trudnoće. Međutim, proći će još nekoliko meseci pre nego što se pojavi prvi zubić na površini.
Ukoliko bude potrebe da dete u predškolskom uzrastu izrađuje rendgenski snimak vilice, imaćete prilike da vidite kako izgledaju zametci stalnih zubića koji se sve vreme nalaze u vilici iznad mlečnih i čekaju svoje vreme da ”poguraju” mlečne zubiće.
U ovom tekstu
Prvi zubić se bebi pojavljuje uglavnom u periodu od 4. do 10. meseca. Imajte na umu da je vreme rasta zuba individualno i nema nikakvog uticaja na njihov kvalitet. Neka deca prvi zub dobiju tek sa 18 meseci, ali to nije garancija boljeg kvaliteta.
Pri nicanju zuba, desni mogu da budu crvene i otečene, beba je ponekad nervozna zbog svraba i bola koji se javlja, može se dogoditi da se javi i temperatura. Možete se raspitati kod dečijeg stomatologa ili pedijatra o tome koje je sredstvo najbolje da koristite za ublažavanje tegoba. Na tržištu postoje različiti gelovi koji sadrže blagi anestetik. Kod pojave temperature i jakog bola, savetuje se davanje sirupa na bazi paracetamola ili ibuprofena.
Prvi zub koji izbija je uglavnom donji sekutić. Dešavaju se i izuzeci. Drugi donji središnji sekutić obično izbija odmah nakon prvog zuba. Nekada se pojavljuju i u paru. Uobičajeno vreme kada rastu zubi je u periodu od 6. meseca do prvog rođendana.
Redosled kada rastu zubići: donji centralni, gornji centralni, zatim donji bočni sekutići (popularno nazvani ”dvojke”), pa gornji bočni sekutići.
Zanimljivo je i to donji zubi uglavnom izbijaju prvi i da devojčice pre dobijaju zube od dečaka. Uglavnom se zubi pojavljuju u parovima. S tim da između izbijanja zuba na levoj i desnoj strani, na istoj poziciji, može proći nekoliko dana.
Ako je vaše dete napunilo godinu dana, a nijedan zubić se još nije pojavio, nema razloga za brigu. Vaš pedijatar će svakako to primetiti na sistematskom pregledu, ali se može dogoditi da zubi počnu da rastu tek za nekoliko meseci.
U ovom periodu će izbiti svi sekutići, a onda možete očekivati i rast pretkutnjaka (četvorke) u narednih 6 meseci. Pretkutnjaci koji sada rastu su manji i mekši od stalnih zuba koji će ih zameniti. Uglavnom se sva četiri pojavljuju jedan za drugim skoro u isto vreme.
Kada se pojave sva četiri pretkutnjaka, negde oko 18. meseci, može se očekivati i rast prvih očnjaka. Nekoj deci su očnjaci zubići čiji ih rast najviše namuči, dok drugi i ne primete kada se pojave, ali imaju problem sa izbijanjem pretkutnjaka. Očnjaci su oštri i šiljati.
Poslednji mlečni zubi koji se pojavljuju su petice, pretkutnjaci koji izbijaju nakon 18 meseci, a najčešće do trećeg rođendana. Njihovo izbijanje može da bude dugotrajno i praćeno blagim krvarenjem.
Kada se i petice pojave, dete ima 20 zuba i oni će se svi menjati tokom odrastanja. Sa četiri godine kosti vilice nastavljaju da rastu praveći prostor za nove zube.
Prvi stalni zubi i prvi kutnjaci – šestice pojavljuju se obično nakon 6. rođendana.
Kod dece predškolskog uzrasta počinje ispadanje mlečnih zuba. Uglavnom počinje menjanje prvo donjih sekutića, a zatim i gornjih, pa bočnih. Uobičajeno je da deca prve zube menjaju između 6. i 8. rođendana. Vađenje i rast kutnjaka i očnjaka je nakon toga. Najčešće svi ispadnu do 12 godina. Sa navršenih 12 godina dete ima svih 28 zuba.
Drugi stalni zubi – sedmice se pojavljuju u periodu od 11-13 godina, dok se umnjaci – osmice pojavljuju nakon 16. godine, a neretko i tek oko 30. rođendana. Kod pojedinih osoba ovi zubi nikada ne izbiju iznad desni, a ukoliko nema mesta, mogu izazvati komplikacije koje rezultiraju operativnim zahvatom u ambulantim uslovima.
Objavljen: 11. oktobar 2013. godine, ažuriran: 30. januar 2025. godine
Photo by RODNAE Productions from Pexels
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…