Mlečni i stalni zubi – Ljudi često ne znaju da je već u maminom stomaku vreme kada rastu zubi deteta, odnosno tada se formiraju, a javljaju se mnogo kasnije na površini. Formiranje mlečnih zuba kod fetusa počinje u 7. nedelji trudnoće, a razvoj mlečnih zuba se događa u 19. nedelji trudnoće. Međutim, proći će još nekoliko meseci pre nego što se pojavi prvi zubić na površini.
Ukoliko bude potrebe da dete u predškolskom uzrastu izrađuje rendgenski snimak vilice, imaćete prilike da vidite kako izgledaju zametci stalnih zubića koji se sve vreme nalaze u vilici iznad mlečnih i čekaju svoje vreme da ”poguraju” mlečne zubiće.
Prvi zubić se bebi pojavljuje uglavnom u periodu od 4. do 10. meseca. Imajte na umu da je vreme rasta zuba individualno i nema nikakvog uticaja na njihov kvalitet. Neka deca prvi zub dobiju tek sa 18 meseci, ali to nije garancija boljeg kvaliteta.
Pri nicanju zuba, desni mogu da budu crvene i otečene, beba je ponekad nervozna zbog svraba i bola koji se javlja, može se dogoditi da se javi i temperatura. Možete se raspitati kod dečijeg stomatologa ili pedijatra o tome koje je sredstvo najbolje da koristite za ublažavanje tegoba. Na tržištu postoje različiti gelovi koji sadrže blagi anestetik. Kod pojave temperature i jakog bola, savetuje se davanje sirupa na bazi paracetamola ili ibuprofena.
Rast mlečnih sekutića
Prvi zub koji izbija je uglavnom donji sekutić. Dešavaju se i izuzeci. Drugi donji središnji sekutić obično izbija odmah nakon prvog zuba. Nekada se pojavljuju i u paru. Uobičajeno vreme kada rastu zubi je u periodu od 6. meseca do prvog rođendana.
Redosled kada rastu zubići: donji centralni, gornji centralni, zatim donji bočni sekutići (popularno nazvani ”dvojke”), pa gornji bočni sekutići.
Zanimljivo je i to donji zubi uglavnom izbijaju prvi i da devojčice pre dobijaju zube od dečaka. Uglavnom se zubi pojavljuju u parovima. S tim da između izbijanja zuba na levoj i desnoj strani, na istoj poziciji, može proći nekoliko dana.
Ako je vaše dete napunilo godinu dana, a nijedan zubić se još nije pojavio, nema razloga za brigu. Vaš pedijatar će svakako to primetiti na sistematskom pregledu, ali se može dogoditi da zubi počnu da rastu tek za nekoliko meseci.
U ovom periodu će izbiti svi sekutići, a onda možete očekivati i rast pretkutnjaka (četvorke) u narednih 6 meseci. Pretkutnjaci koji sada rastu su manji i mekši od stalnih zuba koji će ih zameniti. Uglavnom se sva četiri pojavljuju jedan za drugim skoro u isto vreme.
Kada se pojave sva četiri pretkutnjaka, negde oko 18. meseci, može se očekivati i rast prvih očnjaka. Nekoj deci su očnjaci zubići čiji ih rast najviše namuči, dok drugi i ne primete kada se pojave, ali imaju problem sa izbijanjem pretkutnjaka. Očnjaci su oštri i šiljati.
Poslednji mlečni zubi koji se pojavljuju su petice, pretkutnjaci koji izbijaju nakon 18 meseci, a najčešće do trećeg rođendana. Njihovo izbijanje može da bude dugotrajno i praćeno blagim krvarenjem.
Kada se i petice pojave, dete ima 20 zuba i oni će se svi menjati tokom odrastanja. Sa četiri godine kosti vilice nastavljaju da rastu praveći prostor za nove zube.
Mlečni i stalni zubi: Rast stalnih zuba
Prvi stalni zubi i prvi kutnjaci – šestice pojavljuju se obično nakon 6. rođendana.
Kod dece predškolskog uzrasta počinje ispadanje mlečnih zuba. Uglavnom počinje menjanje prvo donjih sekutića, a zatim i gornjih, pa bočnih. Uobičajeno je da deca prve zube menjaju između 6. i 8. rođendana. Vađenje i rast kutnjaka i očnjaka je nakon toga. Najčešće svi ispadnu do 12 godina. Sa navršenih 12 godina dete ima svih 28 zuba.
Drugi stalni zubi – sedmice se pojavljuju u periodu od 11-13 godina, dok se umnjaci – osmice pojavljuju nakon 16. godine, a neretko i tek oko 30. rođendana. Kod pojedinih osoba ovi zubi nikada ne izbiju iznad desni, a ukoliko nema mesta, mogu izazvati komplikacije koje rezultiraju operativnim zahvatom u ambulantim uslovima.
Objavljen: 11. oktobar 2013. godine, ažuriran: 30. januar 2025. godine
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Možda vas izluđuje to što dete žvaće majicu, ali ako se prisetite faze kada je bilo beba i stavljalo u usta sve što uspe da dohvati, možda će vam stvari postati jasnije. Bebe to rade da bi naučile kako izgleda svet oko njih, kada ih muči izbijanje zubića, ali ako pričamo o godinama kasnije, zašto dete stavlja majicu u usta? Koji je razlog što deca to rade?
Razvoj samopouzdanja kod dece samohranih roditelja je kompleksan proces koji može biti pod uticajem različitih faktora. Ova tema postavlja zanimljiva pitanja o tome kako jednoroditeljska porodica utiče na formiranje samopouzdanja kod dece u poređenju sa decom koja žive sa oba roditelja.
Roditeljima beba se čini da je seksualni razvoj njihove dece veoma daleko. Zapravo, naučno je dokazano da se dešava da već na ultrazvučnom pregledu može da se uoči erekcija kod beba dečaka, kao i prva vaginalna lučenja već tokom prvog dana nakon rođenja. Seksualnost kod dece i njen razvoj tokom prvih godina života je ključan za normalno odrastanje deteta.
San je neophodan za decu, njihovo zdravlje i rast. Roditelji često ne znaju da li da dete koje ne želi da spava puste ili je spavanje preko dana kod dece obavezno. Tačnije, kada prestaje spavanje dece preko dana?