05.02.2025 07:50

Ragade

Ragade su, na žalost, jedan od čestih problema sa kojima se mama tokom dojenja susreće.

Čest problem početka dojenja – ragade

Toliko često se susreću mame koje imaju ragade da se pomalo normalizovano da tako “mora” u početku”.

One predstavljaju pukotine kože na bradavicama.

Iako se često njihov nastanak povezuje sa vlažnom sredinom usta i dužinom podoja, one su posledica nepravilnog položaja bebe na dojci. Iako je u najvećem broju slučajeva to posledica tzv. plitkog hvata, može se javiti kod skraćene resice, frenuluma ispod gornje usne, anatomskih uticaja (uvučena ili izbačena vilica), problema oko nameštanja na bradavice koje su uvučene, itd.

Ako je beba u pravilnom položaju na dojci, bez obzira da li podoj traje 5 minuta ili 55, bradavice neće biti oštećene.

Ali kod nepravilnog položaja dovoljno je 2 minute da beba napravi problem.

Ono što je bitno jeste da beba svojim ustima treba da obuhvati celu (ili što više) areolu, a ne samo bradavicu.

Hvatanjem samo bradavice ne samo da se mogu pojaviti ragade, već se ne stimuliše na pravi način telo majke da proizvodi dovoljne količine mleka. Za stimulaciju proizvodnje neophodno je da se vrši stimulacija areole i na taj način daje signal hipofizi da tog momenta, dok beba sisa, proizvodi mleko.

Šta raditi ako ipak dođe do ragada?

  • Najpre, potrebno je korigovati položaj bebe u pravilni. Ukoliko dojenje boli, to treba da je znak mami da beba ne hvata dobro dojku.
  • Pri podoju ponuditi prvo manje bolnu dojku (jer beba po pravilu podoj započinje halapljivo) pa onda onu više oštećenu. Nemojte čekati da beba plače, već joj dajte da sisa na prve znake gladi, tako da sisa manje halapljivo.
  • Održavanje higijene dojki, jer su ragade, kao otvorene rane potencijalno ulazna vrata za infekcije.
  • Bradavice što češće i više sušiti, tj. izlagati vazduhu i što ređe nositi grudnjak (ako se nosi, onda pamučne). Po završetku svakog podoja možete ostaviti koju kap majčinog mleka po bradavici da se osuši.
  • Za ublažavanje problema mogu se koristiti različite kreme, ali lanolin se pokazao kao najuspešniji.
  • Izbegavajte da koristite gel za tuširanje, sapun, peškir i sve što dodatno isušuje bradavice.

Milena Kostić,

vršnjačka savetnica za dojenje Udruženja ”Roditelj”

photo credit: SnappyGoat

Tekst obavljen 13.9.2013., ažuriran 22.11.2022.

  • Da li je zdravo jesti dvopek?

    Da li je zdravo jesti dvopek?

    Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…

  • Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja. U ovom tekstu1 Zašto se javlja mučnina tokom vožnje?1.1 Simptomi „morske bolesti“…

  • Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada često idu zajedno, a posebno je kod nekih prisutna dosada na letnjem raspustu. Ako imate dete u pubertetu, sigurno ćete primetiti da vrlo često ne znaju šta će sa sobom. Ponekad će vam se činiti da im je ruka „srasla sa telefonom“, a ako im se telefon privremeno oduzme, neće znati kako…

Tagovi: