38.nedelja trudnoće – Počelo je odbrojavanje. Budite strpljivi, ali i spremni na početak porođaja koji će uslediti uskoro. Obratite pažnju na neobične pojave i ukoliko se jave znaci početka porođaja, proverite da li je sve spremno i pođite u porodilište. Pročitajte više o tome Šta sve treba da sadrži torba za porodilište!
9. mesec trudnoće – 38.nedelja trudnoće – Buduća mama
U 38. nedelji trudnoće i dok se ne rodi, veličina stomaka će ostati prilično konstantna. Kada se stomak bude spustio, stomak će vam se činiti još manjim nego što je do tada bio.
Verovatno se već pitate da li ćete i kako znati kada krene porođaj. Uobičajeni znaci početka porođaja su:
Spuštanje bebe u karlicu – ovo se može dogoditi i nekoliko nedelja ranije, posebno kod prvorotki.
Razmekšavanje i/ili otvaranje grlića materice – zbog toga će vas lekar pregledati vaginalno u poslednjim nedeljama trudnoće. Ipak razmekšavanje grlića ne znači da trebate ići u bolnicu. U porodilište nema potrebe krenuti dok grlić materice ne bude otvoren 4 centimetra.
Ispadanje sluznog čepa – takođe se može dogoditi čak i nedeljama ranije, a obično se javlja dan do dva ranije.
Pojava pravih kontrakcija – kontrakcije koje postaju sve češće i bolnije i ne prestaju šta god da radite.
Kako ćete se osećati? 38. nedelja trudnoće iskustva
Sada verovatno već prilično intenzivno osećate Brakston – Hiksove kontrakcije. Prilično su česte i dešava se da se skraćuje period između pojave svake, pa se može dogoditi da povremeno pomislite da je počeo porođaj. Velika je verovatnoća da će i porođaj početi tako što će lažne kontrakcije vremenom prerasti u prave. Pročitajte više o Pripremnim kontrakcijama!
Može se desiti da primetite da su vam grudi vlažne ili da se tako probudite ujutru. To što curi je kolostrum – mleko kojim ćete hraniti novorođenče u prvim danima života. Nemojte se plašiti da je prerano, nekim ženama se događa da im kolostrum povremeno curi već na početku trećeg tromesečja ili čak i ranije. Ako vam smeta, nosite uloške za dojenje u grudnjaku. Pročitajte više o Kolostrumu!
Pratimo bebin razvoj u devetom mesecu – 38 nedelja trudnoće
Količina plodove vode sada opada. Ne brinite o tome, beba i dalje ima dovoljno plodove vode koja je štiti. Samo ukoliko primetite oticanje vode, javite se lekaru i ukoliko primetite da se beba već neko vreme ne pomera.
Bebine duge kosti ruku i nogu su sada već tvrde, dok kosti lobanje još uvek nisu i neće biti dok se beba ne rodi. Refleski su joj sada prilično dobri i ona neprestano pušta i hvata pupčanu vrpcu.
Sada su pluća potpuno razvijena i beba je spremna za spoljašnji svet, međutim, možda će sačekati još koju nedelju kako bi bila bucmastija i imala bolji imuni sistem.
Kolika je beba u 38 nedelji trudnoće – Foto: Canva & Demetra
Trideset osma nedelja trudnoće – telo mame i bebe
Promene na telu – 38.nedelja trudnoće
Od sada bi trebalo da prestanete da dobijate telesnu težinu. Neke trudnice u ovom periodu čak izgube koji kilogram. Istina, beba još uvek dobija na kilaži, ali se to kompenzuje smanjenjem količine plodove vode.
Beba u 38. nedelji
U 38. nedelji beba je duga 50 centimetara i teška 3.080 grama. Svaka beba se razvija individualno, a čak ni najsavremeniji ultrazvučni aparati ne mogu da tačno procene težinu i dužinu bebe u ovom periodu. Bebina dužina se do rođenja verovatno više neće menjati.
Da li ste se do sada organizovali šta ćete kada dođete kući sa bebom? Bilo bi dobro da razmislite o tome kako da sve što nema veze sa bebom (pranje veša, kuvanje, čišćenje) prepustite nekom drugom članu porodice, razgovarajte sa suprugom dali će on imati vremena da nešto pomogne, da li imate finansijskih mogućnosti da platite povremeno nekog za čišćenje ili kupite gotova kuvana jela. Još jedna dobra opcija je da sada pripremite nekoliko jela koja ćete zamrznuti i kasnije jesti kada ne budete stizali od umora i bebe da provodite puno vremena pored šporeta.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.