Koliko dugo traje seks?
Neka istraživanja (*1) pokazuju da sama penetracija u proseku traje kraće nego što je ženama u monogamnim, „stabilnim“, heteroseksualnim vezama potrebno da dožive orgazam.
32.nedelja bebinog razvoja – Već sada shvatate neke karakteristike bebine ličnosti. Iako je svaka beba priča za sebe i nema potrebe da je upoređujete, vi i članovi vaše porodice ste verovatno shvatili neke osnovne odlike ličnosti vašeg deteta. Posebno će dobru sliku sličnosti i razlika moći da steknu roditelji koji već imaju jedno ili više dece.
U ovom tekstu
Dete je sada dovoljno sazrelo da će početi da reaguje na vaše raspoloženje. Da bi se beba osećala sigurno, potrudite se da se držite proverene rutine pred spavanje u kojoj ćete svi uživati. Nemojte preterivati u izlaganju bebe velikom broju ljudi, a ako ne bude želela da je neko drugi čuva. Nemojte ni insistirati na tome. (Izvor: https://www.babycenter.com )
Beba će negde u ovom uzrastu verovatno naučiti da maše “pa-pa”, kada se pozdravlja. Do sada je možda već naučila ili je ovih nedelja čeka savladavanje pljeskanja rukama. Čuveno “taši-taši” je u ovom uzrastu pravi mali poduhvat, uspeh, ali i ono što bebu veseli. Vreme kada će beba ovo umeti da radi zavisi od toga kada će savladati koordinaciju između ruku i očiju, a to bi trebalo da se dogodi do 9 meseci. Podstaknite je pevanjem pesmica “Taši-taši” i “Kad si srećan”.
Možda se vama čini beznačajnim, ali savladavanje ovakvih stvari nije puko tapšanje. Beba tako razvija socijalnu komunikaciju, jezik, a pljeskanjem sastavlja ruke na sredini svog tela i jača koordinaciju obe strane istovremeno.
Važno je da savladaju ovu veštinu jer će im ona kasnije trebati za oblačenje, čitanje i pisanje.
Primetićete da su bebine emocije mnogo izraženije. Ona će tokom sledećih meseci početi ne samo da razume, već i da oponaša određena osećanja. Recimo, možda će početi da plače kada neko drugi plače ili da osmehom odgovori na osmeh.
Beba najviše upija ono što vidi od vas i tako će biti još dosta godina. Verovatno će kopirati način na koji se vi ponašate u određenim situacijama. Zato su česti saveti da je normalno da dete neće želeti da čita, ako ne bude gledalo kako i vi čitate knjige.
Pravo je vreme da steknete naviku da razgovarate o svojim osećanjima, kao i o tome šta mislite da beba oseća. Vremenom će dete kako bude raslo i samo imenovati emocije i znati da razgovara o njima što će za posledicu imati manji stres i osećaj besa.
Olakšajte sebi. Ako do sada niste shvatili, možda je krajnje vreme. Ovo je period vašeg života kada ne mora sve da bude pod konac. Ni vaša kosa, ni kuća. Tek dolaze godine kada ćete se mnogo bolje osećati ako se pomirite sa činjenicom da dnevni boravak neće biti idealno sređen prostor, već udobno mesto u kome uživa cela porodica. Stoga se nemojte sekirati što su igračke svuda, a vaša kosa u punđi već danima.
Jednostavno uživajte u nekim drugim stvarima, prioriteti su da svi budete zdravi, stoga nemojte zapostavljati dobru hranu, boravak na svežem vazduhu i san, kada god je to moguće. Uživajte u bebi, mazite se, igrajte, upijajte sve što je naučila. Sve ostalo može da sačeka.
Dobra organizacija će vam značajno uštedeti vreme, stoga malo vremena uveče posvetite da isplanirate par narednih dana:
Foto: Canva & Demetra
Literatura za 32. nedelja bebinog razvoja:
Objavljen: 16. decembar 2020. godine, ažuriran: 7. oktobar 2024. godine
Ne postoji određeno vreme koliko dugo traje seks, ali ipak se ljudi to često pitaju. Neki se jednostavno prepuste vremenu, a drugi ipak „mozgaju“ da li je prekratko ili pak previše dugo. U svojoj knjizi „Jedanaest minuta“ Paolo Koeljo navodi da je baš toliko prosečno vreme trajanja seksualnog odnosa. A šta kažu istraživanja? Šta utiče…
Konačno je došlo vreme da upoznate to malo biće koje ste željno iščekivali i 1. nedelja bebinog razvoja je sam početak vašeg puta! Sada ste otkrili potpuno novu dimenziju i gledate se sa bebom oči u oči. Beba već na samom rođenju pokazuje svoju savršenu veštinu – pogledom neprekidno traži vaše lice, želi da se…
Postoje brojna oprečna mišljenja o tome da li je zdravo jesti džigericu bez obzira na to o kojoj se vrsti radi i da li volite njen ukus ili ne. Neki se kunu u nju, drugi je izbegavaju smatrajući da ima previše toksina. Nekada postoje objektivni razlozi da je ne treba jesti, ali ona ima i…