Trudnice koje su sklone trombofiliji, odnosno imaju pojačano zgrušavanje (koagulacija) krvi, veoma često deo ili čitavu trudnoću provedu na terapiji niskomolekularnim heparinom (Fraxiparine, Clexane, Fragmin…). Time se sprečavaju neželjene posledice ovog poremećaja na majku i na plod tokom trudnoće.
NA SLICI: mesta na telu na kojima se primenjuje heparin u trudnoći
Heparin je antikoagulant (sprečava zgrušavanje krvi) koji se daje u obliku injekcija, svakodnevno tokom trudnoće sve do 6 nedelja nakon porođaja. Ovaj lek se mimo trudnoće koristi za lečenje dubokih venskih tromboza, plućne embolije i drugih oboljenja.
Heparin u trudnoći – ko ga prepisuje?
Heparin postoji u različitim oblicima, varira dužina molekularnog lanca, kao i molekularna težina. Niskomolekularni heparini imaju trajnije dejstvo i moguće ih je primenjivati samo jednom dnevno, dok ujedno uglavnom ne utiču na broj trombocita i trombin.
Heparin trudnici prepisuje hematolog specijalizovan sa probleme trombofilije u trudnoći. Hematolog određuje dozu imajući u vidu brojne analize kao i telesnu težinu trudnice i prati razvoj trudnoće i dejstvo terapije. (PubMed)
Hematolog će povremeno tražiti da trudnica uradi dodatne analize krvi, uključujući i nivo D-dimera, proteina koji se nalazi u krvi i govori o riziku za trombozu. Nivo D-dimera u trudnoći je prirodno povišen, a kod pacijentkinja na terapiji heparinom ne sme preći dvostruku vrednost od referentne.
Heparin se primenjuje subkutano, u masno tkivo stomaka, nadlaktice ili butine. Trudnice ga najčešće same primenjuju ili svakodnevno odlaze u zdravstvenu ustanovu kako bi primile injekciju. Injekcije su unapred pripremljene – špric je već napunjen sadržajem i jednokratno se koristi (baca se nakon ubrizgavanja sadržaja). Injekcije imaju kratku i tanku iglicu i primena je jednostavna i uglavnom bezbolna. Mesto uboda se najpre očisti alkoholom nakapanim na tupfer, a zatim se koža blako pritisne između palca i kažiprsta. Heparin se ubrizgava polako, kako bi se izbegle neželjene promene na koži. Ponekad se na mestu uboda stvaraju masnice.
Imajte na umu da su ovo osnovne informacije o primeni heparina, i da je za sve detalje i vašu situaciju potrebno da se konsultujte sa vašim lekarom i farmaceutom.
Heparin u trudnoći
Heparin i ponovljen spontani pobačaj – Oko 1% žena ima ponavljajuće spontane pobačaje, a može postojati više faktora koji imaju uticaj da do toga dolazi. U 50-75% slučajeva nažalost se ne može utvrditi uzrok spontanog pobačaja.IzvorKada se utvrdi uzrok, može se pristupiti lečenju koje poboljšava šanse da se ostvari uspešna trudnoća.
Objavljen: 15. jul 2015. godine, ažuriran: 19. novembar 2024. godine
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin „mikrocistični“ može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.