Epiziotomija je manji hirurški postupak kojim se širi porođajni kanal rezanjem vaginalnog otvora. Epiziotomija se izvodi kako bi se sprečilo nazubljeno, manje kontrolisano kidanje tkiva tokom istezanja tokom porođaja.
Epiziotomija sprečava površinsko pucanje kože međice. Dublji rascepi su obično rezultat prolaska velikog deteta, ili ako koži međice nije dato dovoljno vremena da se polako isteže (kao kada prerano nastupe naponi, a žena još nije dovoljno otvorena). Skraćeno drugo porođajno doba se javlja kod karličnog položaja ili uz korištenje forcepsa, uglavnom u vanrednim situacijama. I vakuum obično ne daje dovoljno snage da se izvadi beba uz povećani otpor neelastičnog tkiva. (Tada će pući prvo – radi sigurnosti).
Epiziotomija duž srednje linije je poželjna metoda, jer je tkivo tamo tanje. Zbog toga je i manja trauma tkiva, manje traje zarastanje i manje boli. Loša strana je da ako se proširuje zbog velikog deteta, rascep će ići pravo u rektum. Mada se to može popraviti na licu mesta.
Alternativa je leva ili desna “mediolateralna” epiziotomija, u kojoj rez ide od centra poda vagine prema dole pod uglom, na obe strane rektuma. To će možda poštedeti rektum, ali rascep će rasturati puno deblji sloj tkiva nego onaj na sredini, a može da izazove problem.
Središnja linija je mnogo lakše za popraviti od one mediolateralne. Čak se i središnji rascep koji se nastavlja rascepom u rektum lakše oporavlja od mediolateralnog rascepa sa proširenjem u nepravilne rascepe u sve deblje lateralno tkivo.
Pitajte svog lekara unapred šta misli o epiziotomiji
Bilo bi dobra ideja da razgovarate sa svojim lekarom kakvog je stava oko izvođenja epiziotomije. Da li se izvodi rutinski (gotovo) svakoj porodilji? Da li je duž središnje linije ili mediolateralne, i zašto? Da li je zašiva sa brzo ispadajućim koncima ili sa samoapsorbujućim koncima?
Znajte ovo: većina ginekologa želi da u potpunosti izbegne epiziotomiju.
Šanse da se ista stvar dogadi i u drugom porođaju su manje, budući da su tkiva vagine i međice već “tegljeni” jednom. Ali to je u savršenom svetu gde se pretpostavlja da su svi ostali parametri isti – isti doktor, isti tip epiziotomije i ista veličina i položaj deteta, ista vrsta porođaja itd. Ne postoje dve trudnoće koje su podednake, međutim, tako da će odgovor da li vam to sleduje i u narednom porođaju biti “ne znam”. Uopšteno, što više porođaja imate, to je manja verovatnoća mogućnosti (primetite da nije rečeno nužnosti) od epiziotomije.
Priprema za porođaj je veoma važna da se izbegne epiziotomija
Pripremajući međicu za istezanje tokom rođenja sa perinealnom masažom međice i Kegelovim vežbama, manja je šansa da će doći do cepanja i bolje će zarasti. Babice ukazuju da žene koje praktikuju perinealnu masažu međice jednom dnevno u poslednjih šest nedelja trudnoće dožive manji osećaj pečenja za vreme sečenja. Majke kojima je više uvežbana međica imaju manju verovatnoću da puknu ili imaju epiziotomiju. Dodana vrednost perinealne masaže je da se upoznaju sa osećajima istezanja u ovom području, tako da će lakše opustiti te mišiće pri pečenju koje se javlja neposredno pre trenutka rođenja.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin „mikrocistični“ može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.