Žene se u često žale da imaju konstatan problem jer im se javljaju akne u trudnoći. Dok je nekim trudnicama ten predivan, druge muku muče da lice dovedu u red. Sujeverje kaže da žena nosi devojčicu te ona ukrade lepotu, a da li je ipak nešto drugo u pitanju?
Pojava bubuljica je čest problem u trudnoći kod žena koje ih nikada ranije nisu imale. Kod onih koje su ih imale problem zna da se pogorša ili da ih uopšte nemaju tokom trudnoće, a da se počnu pojavljivati nakon porođaja. Isto tako, nekada trudnica u jednoj trudnoći može imati problem, a u drugoj lice bez ijedne bubuljice. Nikad se ne zna kako ćete vi proći.
U trudnoći se proizvodi veća količina androgenih hormona koji podstiče lojne žlezde i mogu proizvoditi veće količine sebuma koja je odgovorna za pojavu akni. Akne mogu da se pojave mestimično, tek poneka, ili pak ozbiljno brojne i upaljenje kao kod nekih u vreme puberteta. Ne postoji tačno određeno vreme u trudnoći kada se one javljaju, a mogu potrajati i tokom cele trudnoće.
Da li postoji rešenje za akne u trudnoći?
Za lečenje akni u trudnoći ne postoji univerzalni recept. Neki od načina koji mogu pomoći su:
Pranje lica blagim sapunom ili sredstvom za čišćenje dva puta dnevno. Nemojte koristiti grube peškire i piling jer samo možete da dodatno iritirate kožu. Tapkajte peškir kada brišete lice, umesto trljanja.
Koristite hidrantne kreme koje ne sadrže ulje. Takođe, za skidanje šminke koristite sredstva koja ne sadrže ulje, blage sapune ili rukavicu za skidanje šminke. Šminku skidajte obavezno detaljno i čistite lice.
Ne cedite bubuljice!
Često menjajte jastučnice i peškire za lice i trudite se tokom dana da ne dotičete lice često rukama.
Ukoliko budete odlazili kod dermatologa, obavezno se konsultujte oko toga da su preparati neškodljivi za trudnice. Posebno ukoliko vam bude savetovano da koristite antibiotske kreme, čija je primena veoma ograničena u trudnoći. Masti koje sadrže kortikosteroide takođe nije dozvoljeno koristiti.
Obzirom da je korišćenje sredstava u trudnoći veoma ograničeno, možete probati da ih umanjite sa nekim prirodnim sredstvom:
Na tupfer sipajte malo nerafinisanog jabukovog sirćeta i njime pokupite višak masnoće sa lica. Možete napraviti i prirodni tonik tako što ćete ¼ jabukovog sirćeta pomešati sa ¾ destilovane vode. Čuvajte u dobro zatvorenoj bočici i koristite svako veče posle umivanja, a pre nanošenja kreme za lice.
Iscedite malo limuna na komadić vate, zatim to nanesite na akne i ostavite da odstoji 10 minuta, a nakon toga isperite. Isto možete uraditi i sa medom, samo on mora da deluje 20-30 minuta pre ispiranja.
Možete probati da bubuljicu otklonite i sa sodom-bikarbonom tako što ćete pomešati jednu kašičicu sode sa jednom vode i tu smesu nanestite da se osuši, a zatim isperite.
Jednom nedeljno nanestite kokosovo ulje umesto kreme pred spavanje.
Drugi problemi na licu u trudnoći
Osim pojave akni, moguća je i pojačana pigmentacija, pa dolazi do pojave fleka na koži. Ove fleke se nekada spontatno povuku par meseci nakon trudnoće, a nekada je neophodno korišćenje nekih sredstava za uklanjanje u vidu kreme ili kozmetičnog tretmana.
Kako bi se umanjio rizik od pojave fleka, najbolje je kloniti se od izlaganja sunčenim zracima i uvek izlaziti iz kuće sa odgovarajućim zaštitnim sredstvom. Dobra pomoć za uklanjanje postojećih je vitamin c, čist serum, ali preko njega uvek morate imati zaštitni faktor, baš da tek onda ne biste dobili fleke.
Nakon trudnoće, lice će se vremenom vratiti na staro. Nemojte trošiti previše energije i nema razloga za stres i brigu, ako ne uspete tek tako da rešite problem.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.