15.nedelja trudnoće – Infekcije urinarnog trakta su veoma česte u trudnoći. Ponekad su blage i nije potrebna posebna terapija, ali znaju da budu i uporne i ozbiljne. Infekcije su u ovom periodu česte i zbog toga jer su mišići bešike opušteni zbog povećanog dejstva progesterona.
15.nedelja trudnoće – Infekcije urinarnog trakta su veoma česte u trudnoći. Ponekad su blage i nije potrebna posebna terapija, ali znaju da budu i uporne i ozbiljne. Infekcije su u ovom periodu česte i zbog toga jer su mišići bešike opušteni zbog povećanog dejstva progesterona. Materica može pritiskati bešiku i izaziva da mokraća sporije teče, što rezultira akumuliranjem bakterija. Neke žene imaju više urina tokom trudnoće, koji takođe može da doprinese pojavi infekcije.
Kako ćete se osećati? 15.nedelja trudnoće iskustva
Ove nedelje definitivno počinjete da se osećate ”trudno”. Nekim ženama je teško da se naviknu na ovo stanje.
Može se desiti da u ovom periodu počne da vam se pojavljuje pojačan sekret. Ukoliko nije promenjene boje i mirisa, nema potrebe da odlazite na lekarski pregled. To je sasvim normalna pojava u trudnoći. Može vam biti neprijatno, pa ne bi bilo loše da počnete sa redovnom upotrebom dnevnih uložaka ili komadića vate, kako bi vam bilo udobnije.
Nije retka pojava ni da se budite zapušenog nosa, ponekad i sa blagim krvarenjem iz jedne ili obe nozdrve. Ovo je posledica oticanja sluznice nosa, koja je rezultat hormonskih promena.
Vodite računa o svom imunitetu tokom trudnoće. Trudnice su sklonije prehladama, pa pratite da unosite dovoljno vitamina i dijetetskih suplemenata.
Pratimo bebin razvoj u četvrtom mesecu trudnoće – 15. nedelja trudnoće
Ukoliko biste mogli da zavirite u stomak da izbliza pogledate bebu, videli biste da se krvni sudovi i dalje jasno vide ispod njene tanke kože. Kosti bebe počinju da jačaju i nastaviće da ojačavaju tokom narednih nedelja. Većinu vremena beba provodi vežbajući da udiše i izdiše amnionsku tečnost. Sam taj čin pomoći će bebi da savlada tehniku disanja kad se rodi.
Lanugo – Počinju da se pojavljuju sitne dlačice preko celog bebinog tela. Celo telo je prekriveno, osim tabana, dlanova, polnog organa i unutrašnje strane prstiju ruku i nogu. Ove dlačice se zovu lanugo i služe da zaštite nežnu bebinu kože od plodove vode u kojoj provodi vreme. Počinju da opadaju u 8.mesecu trudnoće, samo se poneka zadrži duže, ali opadne ubrzo nakon rođenja.
Beba sada počinje da primećuje svetlost i čuje zvuk po prvi put.
Kosti u ušima su razvijene i može da čuje zvuk vašeg srca, probavnog sistema i glas. Iako drži oči zatvorene, može da oseti i reaguje na svetlost.
Sada fetus počinje da koristi ruke i noge, pa ćete tokom narednih dana primetiti okretanje i vrpoljenje.
Sada može da razvije stisak i sisa palac.
Blizanačka trudnoća – 15. nedelja
Obzirom da je preporučeno da žene koje nose blizance ne putuju nakon 23. nedelje trudnoće, najbolje je da sada isplanirate putovanje bilo da idete na daleku destinaciju ili stotinak kilometara dalje. Odvojite i posebno vreme za sebe i partnera jer vas za par meseci čeka jedan veoma turbulentan period.
Razmotrite šta vam od opreme trebe, šta možete da pozajmite, a šta da kupite. Ako vam više odgovara da postepeno kupujete stvari, posebno što će vam mnogo toga trebati duplo, onda pribavljajte polako. Možete pogledati i Prva kupovina stvari za bebu – Spisak stvari za bebu
Raspitajte se o pripremama za porođaj. Nemojte odlagati obzirom da postoji mogućnost da se porodite pre vremena. Naučite koji su znaci prevremenog porođaja.
Kolika je beba u 15. nedelji trudnoće – Foto: Canva & Demetra
Petnaesta nedelja trudnoće – telo mame i bebe
Promene na telu – 15. nedelja trudnoće
Donji stomak vam je blago nadut. Do ovog perioda bi trebalo da ste se ugojili maksimalno oko 3 kilograma. Verovatno da je stomak pozicioniran isključivo ispod pupka. Materica je još uvek prilično nisko i nalazi se u visini kukova. Lekar će od ove nedelje početi da meri visinu fundusa materice, odnosno rastojanje od vrha materice do pubične kosti. I na ovaj način, on proverava da li beba dobro napreduje.
Beba u 15. nedelji
Vaša beba je dugačka oko 10 cm i teška oko 70 grama.
Ukoliko smatrate da je potrebno da popijete neki lek, najbolje je da se konsultujete sa lekarom. Neki lekovi u trudnoći nisu zabranjeni, ali nisu ni preporučljivi, dok postoje oni koji vam mogu spasiti bebu i vas i sačuvati trudnoću. Svakako je bitno da napravite dobar izbor kako ne biste naškodili ni sebi ni bebi. Pročitajte više o sigurnosti lekova u trudnoći!
Partneri u 15. nedelji trudnoće
Tokom trudnoće se dešavaju mnoge promene i ne treba da brinete o tome što neke stvari trenutno ne funkcionišu kao što je to bio slučaj nekada. Polako ćete otkriti jednu novu divnu dimenziju svog odnosa, koji će se s godinama menjati, ali svaka faza može biti iznova lepa.
Podržavajući partner može napraviti značajnu razliku o vašem dojmu između stresne i opuštene trudnoće. Njegova podrška će olakšati ceo proces. Donošenje deteta na svet može da bude zastrašujući izazov za oba partnera i nešto što ih veoma plaši.
Važno je i da partnerka ponudi svom partneru podršku i objasni mu nedoumice koje ima. Nekada su partneri veoma uplašeni, ali se boje da pričaju otvoreno o svojim strahovima.
Rođeni 23. juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Missed abortion ili propušteni abortus dešava se kada dođe do intrauterinog uginuća ploda. To je pobaćaj u kom se fetus nije pravilno razvio ili je prestao da se formira, ali su emobrionalna tkiva i posteljica i dalje u materici.
Kada počne trudnoća i vežbanje se dovodi u pitanje među trudnicama. Međutim, trudnoća apsolutno nije razlog da prestanete sa rekreacijom, osim ukoliko se radi o visoko rizičnoj trudnoći.
Kako prolazi trudnoća, od svog ginekologa dobijate izveštaje sa merama Vaše bebe u stomaku. Evo jednog vodiča čemu te mere odgovaraju u stvarnosti i kolika je beba po nedeljama trudnoće.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.