Boja dečije sobe: Koja boja za dečiju sobu je pravi izbor?
Boja dečije sobe zavisi i od uzrasta deteta, ali i od vaših sklonosti, odnosno detetovih ukoliko je starije. Kao i u svemu, i ovde su se stilovi i preporuke menjali.
Porođaj je jedno od najvažnijih iskustava u životu žene, ali sa sobom donosi i izazove u vezi sa telesnom težinom. Htele da priznaju ili ne, ali gotovo svaka žena razmišlja o tome kolika će joj telesna težina posle porođaja biti. Ovo ne znači nužno da će pokušati da smršaju, da su se previše ili premalo ugojile i slično. Važno je da imate u vidu šta je zdravo, kao i što postoje brojni zdravstveni aspekti vezani za težinu u trudnoći isto je i nakon rođenja.
U ovom tekstu
Mnoge žene se suočavaju sa pitanjem kako povratiti svoju prethodnu telesnu težinu nakon porođaja. Važno je napomenuti da je proces gubitka težine individualan i zavisi od različitih faktora, uključujući genetiku, način života i zdravstveno stanje. Pre svega treba biti realan, a podrazumeva se i da se treba pravilno hraniti. Morate očekivati da će biti potreban i neki vid fizičke aktivnosti, ali i zdrav san.
Na koji način svaki od ovih faktora utiče:
Optimalan i zdrav dobitak težine tokom trudnoće varira u zavisnosti od početne telesne mase žene pre trudnoće. Preporuke za dobitak težine tokom trudnoće se obično zasnivaju na indeksu telesne mase (BMI) pre trudnoće. Ovo su neke od opštih smernica:
Prekomerno gojenje u trudnoći može da izazove višestruke probleme i kod majke i kod deteta, a može da ostavi i trajne posledice po zdravlje. Neki od najčešćih problema zbog prekomerne telesne težine u trudnoći su:
Gubitak težine odmah nakon porođaja varira od žene do žene i ne postoji univerzalni “optimalni” broj kilograma koji bi trebalo izgubiti. Tokom trudnoće, žena dobija na težini kako bi podržala rast i razvoj bebe, a deo te težine čini i beba, amnionska tečnost, posteljica i povećanje volumena krvi.
Nakon porođaja, normalno je očekivati gubitak određene količine težine usled izbacivanja plodove vode, posteljice i drugih materijala povezanih sa trudnoćom. Ovaj gubitak varira, ali obično se kreće između 4.5 i 6.8 kilograma. Međutim, važno je napomenuti da se deo težine odmah nakon porođaja odnosi na promene u telesnim tečnostima i ne predstavlja gubitak masnog tkiva.
Težina bebe, plodove vode i posteljice tokom trudnoće može varirati, ali evo prosečnih vrednosti:
Važno je napomenuti da su ovo prosečne vrednosti i težina posle porođaja ne zavisi samo od njih. Stvarne vrednosti mogu varirati od slučaja do slučaja. Neke bebe mogu biti manje ili veće, a posteljica i količina amnionske tečnosti takođe mogu varirati.
Vraćanje na telesnu težinu koju žena imala pre trudnoće individualan je proces i zavisi od različitih faktora, uključujući genetiku, nivo fizičke aktivnosti, ishrane, opšteg zdravstvenog stanja, i drugih ličnih varijabli. Ne postoji univerzalan odgovor na to pitanje, ali važno je da imate u vidu da je potreban izvestan period opravka i da brz gubitak težine svakako nije preporučljiv. Posebno tokom prvih nedelja posle porođaja. Postepeno smanjenje težine će se verovatno dešavati spontano, ako ne budete unosili previše hrane, odnosno više nego što je uobičajeno i potrebno.
Važno je da znate da lekari napominju da, koliko god da ste imali idealan i lak porođaj, mora proći najmanje četiri do šest nedelja pre nego što se upustite u ozbiljnije vežbanje. Ovo je minimalan period koji je telu potreban da se prilagodi na novonastalu situaciju.
Maksimalan broj kilograma koji bi trebalo da gubite nedeljno je pola kilograma do kilogram. Sve preko toga nije razuman i zdrav tempo (ne računajući prvu nedelju nakon porođaja, kada se izgubi veća količina kilograma).
Stroge dijete nisu preporučljive odmah nakon porođaja. Fokusiranje na zdravu ishranu, raznovrsnu ishranu i postepeno uvođenje fizičke aktivnosti obično se smatraju održivijim i zdravijim pristupom gubitku težine nakon porođaja.
Stroge dijete su i inače diskutabilne za opšte zdravlje, a u ovoj situaciji je posebno važno da povedete računa, posebno ako dojite. Imajte na umu da je dojenje iznad svega važno i da je ekvivalent važnosti tome kako je sve uticalo na bebu dok je bila u stomaku.
Osigurajte unos zdravih nutrijenata ako dojite i unosite, pre svega, dovoljno tečnosti, kako bi podržali proizvodnju mleka.
Da, postoji nekoliko razlika u procesu mršavljenja posle porođaja između žena koje doje i onih koje ne doje svoje bebe. Ključne razlike koje utiču na to kako smršati posle porođaja kod dojilja i žena koje ne doje su:
Period kada je dozvoljeno početi sa fizičkom aktivnošću, kao jedan od načina kako smršati posle porođaja, varira od žene do žene i zavisi od različitih faktora, uključujući vrstu porođaja, opšte zdravstveno stanje, eventualne komplikacije tokom porođaja i postporođajnog perioda. Pre nego što počnete sa bilo kakvom fizičkom aktivnošću, preporučljivo je konsultovati se sa lekarom ili zdravstvenim stručnjakom kako biste dobili personalizovane smernice. Uopšteno na vreme kada će biti odobreno vežbanje utiču:
Postporođajni gubitak težine odvija se postepeno i individualno je za svaku ženu. Evo nekoliko ključnih faza kroz koje prolazi prirodan proces gubitka težine nakon porođaja:
Telesna težina posle porođaja, i njen gubitak zahteva strpljenje, posvećenost i ljubav prema sopstvenom telu. Pravilna ishrana, fizička aktivnost, adekvatan san i realna očekivanja ključni su faktori za postizanje zdrave ravnoteže. Važno je da svaka žena pristupi ovom procesu sa pažnjom prema sopstvenom telu i traži podršku ukoliko je potrebno.
Uvek treba imati na umu da je ženino telo prošlo kroz ogromnu transformaciju i da je uradilo nešto neverovatno kao što je donošenje novog života na svet. Ne postoji jednostavan odgovor na pitanje “kako smršati posle porođaja”. Kako je trebalo 9 meseci da do toga dođe, normalno je da treba isto toliko vremena da se telo vrati u približno istu formu.
Objavljen: 8. april 2024. godine, ažuriran: 27. januar 2025. godine
Boja dečije sobe zavisi i od uzrasta deteta, ali i od vaših sklonosti, odnosno detetovih ukoliko je starije. Kao i u svemu, i ovde su se stilovi i preporuke menjali. Ukoliko se bliži kupovina stvari za bebu ili je vreme da dete dobije svoju sobu, spremili smo za vas vodič kroz kombinacije boja. Predočićemo vam…
Da li je dobro da vaša beba na bazenu provodi vreme? Koje su prednosti, mane, na šta treba obratiti pažnju? Voda prija, a vežbe koje radite sa bebom u bazenu, pomažu da se pravilnije razvija. U većim gradovima, i zimi postoje razni programi boravka na bazenu za bebe. Međutim, roditelji su često u dilemi –…
Veoma je teško, iz kog god ugla da sagledavate, da se napravi lista najboljih knjiga svih vremena. Mnogi su pokušali da sastavljaju ovakve liste, ali je nemoguće biti potpuno objektivan. Probaćemo da napravimo listu najocenjivanijih knjiga na aplikaciji i sajtu Goodreads, možda one nisu najbolje, ali svakako su zavredile pažnju najvećeg broja ljudi u savremenom…