Bezbedno ulepšavanje u trudnoći je veoma važno. Sa druge strane, većina stvari je dozvoljena i nema razloga da stil i lepota u trudnoći ne budu na listi prioriteta trudnici, ako je njoj to bitno.
Koji kozmetički tretmani su dozvoljeni u trudnoći?
Beljenje zuba
Ne postoji nijedan dokaz da izbeljivanje zubi u trudnoći predstavlja rizik za bilo vas ili vaše dete.
Međutim, ne postoji dovoljno podataka da sa sigurnošću možemo reći da li je to bezbedno ili ne. Zbog toga, lekari preporučuju da se čeka da izbeljivanjem zuba posle porođaja. Vaš lekar vam može takođe savetovati da čekate i nakon perioda dojenja.
Peroksid koji se koristi u izbeljivanju uzrokuje oksidacijski proces koji može da bude štetan za tkiva i ćelije. Ne zna se da li je to opasnost za vas ili vaše dete.
Depilacija
Dozvoljena je. Ali budući da je vaša koža osetljivija sada, trebalo bi da budete oprezni sa povlačenjem traka voska. Trudnoća takođe može da uzrokuje dekoloraciju kože i povećanu vidljivost krvnih sudova, pa čak i ako je vaš kozmetičar nežan, možda budete razočarani sa rezultatima.
Lepota u trudnoći: Intimna depilacija
Nema ništa nesigurno u vezi toga. Ali zato sada više krvi teče kroz kožu sada – posebno u vašem intimnom području – verovatno ćete biti više osetljivi na sve što se vuče i čupa, tako da će bikini depilacija verovatno biti bolnija nego obično. Takođe je verovatno da ćete imati poneki puknut kapilar (bezopasno, ali vidljivo) nakon depilacije.
Bezbedno ulepšavanje u trudnoći: Piling tretmani
Vaša koža je osetljivija za vreme trudnoće, jer je cirkulacija pojačana. Dakle, so za piling će više nego uobičajeno dovesti do puknutih kapilara ako je koža pod stresom. Nema opasnosti da će soli koje se nanose spolja na telo naškoditi bebi, ipak, jer se so ne apsorbuje kroz kožu.
Sauna
To nije dobra ideja ako ne možete da kontrolišete temperaturu. Namakanje u toploj vodi ili sedenje u toploj, zagrejanoj soba može vas pregrejati, što povećava otkucaje srca i smanjuje dotok krvi u matericu, i potencijalno stavlja bebu pod stres ili ometa normalan razvoj. A budući da se trudnice sporo rashlađuju, verovatno ćete se onesvestiti ako se pregrejate u vrućoj kupki ili sauni – što bi, naravno, bilo vrlo opasno.
Da, sve dok temperatura vode nije previsoka. Temperatura vode treba da je blizu vaše telesne temperature. Sve toplije može da oštetiti bebine ćelije u razvoju i, iako vi možete da se ohladite znojenjem, vaše dete ne može. Takođe je u redu koristiti uljane kupke ili penušave kupke – vaš grlić je zatvoren, tako da nema opasnosti da ti proizvodi dopru vašeg deteta.
Bezbedno ulepšavanje u trudnoći: Nadogradnja noktiju
Ako radite u salonu, kao kozmetičar sa ograničenom izloženosti gasovima i isparenjima, rizik od akrilnih noktiju leži više u području razvoja alergije na lepak ili akril ili dobijanje gljivične ili bakterijske infekcije u ili oko noktiju. To su potencijalni problemi sa akrilnim noktima čak i kada niste trudni, a oni nemaju direktine štetne učinke na vaše dete. Možda ćete uvideti da su vaši nokti jači i zdraviji za vreme trudnoće nego obično.
Pirsing na pupku
Ako niste uz pirsing pupka i zatrudneli, odgodite postupak. Kako će vaš trbuh biti sve veći zajedno sa detetom, koža na trbuhu može znatno da se zategne. To ponekad iritira područje pupka gde je prsten, čak i kada nosite komotnu trudničku odeću. Takođe postaje sve teže kako trudnoća napreduje da se prsten i koža održavaju čistim i da se izbegne infekcija.
Definitivno je potrebno ukloniti prsten pre planiranog carskog reza. A budući da se neplaniran carski rez takođe može odigrati, dobra je ideja da uklonite prsten pre ili na početku porođaja.
Tetovaža
Tetovaže se ne preporučuju tokom trudnoće. Pre svega, ako oprema nije pravilno sterilisana, postoji rizik od prenosa infekcija, kao što su hepatitis B, hepatitis C i HIV. Postojeće tetovaže neće uticati na vaše dete. Ali bebin rast može da utiče na tetovaže. Strije mogu da oštete boju tetovaže i da bude iskrivljena.
Da, ali ne može biti udobno. I kako trudnoća napreduje verovatno ćete želite da pređete na nižu petu, jer će se težište stalno menjati i hodanje u potpeticama će biti sve teže, potencijalno i opasno zbog mogućih padova. Obično oko 25. nedelje se preporučuje prelazak na niže pete, pogotovo ako ste imate bolove u leđima.
Objavljen: 6. februar 2012. godine, ažuriran: 11. novembar 2024. godine
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag. U njihovoj prirodi…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.