Iznenađujući sporedni efekti trudnoće – ovo je 5 najčešćih
Gorušica, mučnine, nekontrolisana žudnja za pomfritom – to su nuspojave trudnoće o kojima svako govori. Možda niste čuli da neke žene žude za zemljom (da, onom braon, po kojoj hodamo!) ili proizvode toliko pljuvačke u ustima da moraju pljuvati. Koji su to iznenađujući sporedni efekti trudnoće osim nabrojanih?
Da li se iznenada uhvatili sebe da žudite za nejestivim supstancama kao što su led, kreda ili čak zemlja? Onda možda patite od pika poremećaja. Niko ne zna što uzrokuje ove žudnje, ali pretpostavlja se da može da bude odgovorna kombinacija biohemijskih, psiholoških i kulturnih činilaca. Više: Neobične želje za hranom tokom trudnoće
2. Zapušen nos
Stalno curenje ili začepljen nos? Onda ste jedna od 20 do 30 odsto žena koje iskuse zagušenje nosa tokom svoje trudnoće. Rinitis u trudnoći, kako se zove, može da počne već od drugog meseca i može da se nastavi sve do bebinog rođenja ili čak nekoliko nedelja posle. Više: Rinitis u trudnoći – curenje nosa u trudnoći
3. Preterana količina pljuvačke
Da li stalno morate da pljujete? Stručnjaci ne znaju zašto mnoge buduće mame imaju toliku salivaciju u ranoj trudnoći, ali hormonske promene i mučnina mogu da budu krivac.
4. Kratak dah
Da li ste imali osećaj da ste kao mali motor koji je preforsiran? Niste sami. To je zajednički osećaj kratkog daha kada ste trudni, čak i u ranim fazama trudnoće. Više: Kratak dah u trudnoći
5. Vrtoglavica
Osećaj vrtoglavice ili malaksalosti sada kada ste trudni? Tokom trudnoće kardiovaskularni sistem i krvni pritisak će proći kroz mnoge promene. Ponekad telo ne može da drži korak, prouzrokujući da se osećate malaksalo. Više: Vrtoglavica u trudnoći
Iznenađujući sporedni efekti trudnoće – by Ronin on Unsplash
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.