13.01.2025 10:21

Dolazak kući sa prevremeno rođenom bebom

Posle često višemesečnog iščekivanja i neizvesnosti da li će sve biti u redu, dolazak kući sa prevremeno rođenom bebom može da bude veoma stresan. Naravno da ćete uz biti i neopisivo srećni i uzbuđeni.

Vreme je da svoju prevremeno rođenu bebu dovedete kući

Poslednjih meseci ste sigurno sanjali o ovom danu kada napokon, posle višemesečnog čekanja stižete kući sa svojom bebom. Možda ste čak potajno strepeli i da se to nikad neće dogoditi, a onda je taj dan došao. Vaša beba je dovoljno ojačala da može da krene kući.

Normalno je da ste preplavljeni osećanjima. Pomalo zbunjeni, pomalo uplašeni, a sa toliko srećom se prosto pitate da li možete da se nosite.

Ukoliko se plašite, imajte na umu da osoblje neonatologije sigurno neće pustiti vašu bebu kući, pre nego što bude uvereno da je sa bebom baš sve u redu spremna da krene sa roditeljima.

Beba je obično spremna onda kada:

  • joj nije potrebna medicinska oprema i nega,
  • može samostalno da diše u svom krevetiću,
  • neprestano dobija na težini uz dojenje ili adaptirano mleko,
  • može da održava svoju telesnu temperaturu stabilnu na otvorenom.

Ovo se uglavnom dešava nekoliko dana pre ili posle očekivanog termina rođenja u zavisnosti od toga koliko se beba ranije rodila.

Ne bi bilo loše da razmislite ko bi mogao da vam bude pomoć i podrška kada beba dođe kući, ako bude potrebe. Možda baka i deka, prijatelji, kumovi, komšije ili dadilja.

Prevremeno rođena beba i pregledi u prvim mesecima

Prilikom otpusta ćete dobiti i preporuku za naredne preglede koje će biti potrebno obavljati i kojim specijalistima ćete narednih meseci trebati da vodite bebu. Osim kod izabranog pedijatra u domu zdravlja i kontrole u savetovalištu, bebu ćete voditi i na specijalističke preglede dok lekari ne procene da je uspela da sustigne svoje vršnjake.

Pripreme za dolazak kući sa prevremeno rođenom bebom

Povratak kući će proći bez problema. Samo se opustite i ne brinite što medicinsko osoblje više neće biti neko na koga se oslanjate. Obavite par priprema, da možete lakše da funkcionišete kada bude tu:

  • Razmislite da spemite malo više hrane koju ćete i zalediti, kako ne biste morali da brinete o ručku.
  • Obavite veliko spemanje kuće i pripremite sve za bebu, kako neko vreme o tome ne biste morali da razmišljate i da možete da imate više vremena za bebu.
  • Obezbedite auto sedište i probajte da ga pravilno montirate u auto.
  • Prihvatite pomoć porodice ili prijatelja o brizi o bebi, ali i kućnim poslovima ili nabavci hrane.
zelena stolica kod dojene bebe

Informišite se o važnim stvarima

Možda će vam biti lakše da zapisujete šta treba obaviti vezano za bebu, ako ima neku terapiju ili koristi neku medicinsku opremu. Takođe zapišite i kada su vam zakazani pregledi.

Upoznajte se sa bezbednim položajem za spavanje bebe, kako je najbolje da je nosite i kako hranite.

Objasnite porodici i prijateljima da dolazak kući prevremeno rođene bebe nije tipičan

Objasnite porodici i prijateljima da će vam biti potrebno neko vreme da nemate posete jer dolazak prevremeno rođene bebe nije isti kao kada je u pitanju beba rođena u terminu. Prevremeno rođenu bebu je važno sačuvati od infekcija i prestimulisanja. (Izvor: raisingchildren.net.au)

Prvih meseci prevremeno rođenu bebu ne treba voditi gde je buka, u gužve na ulici ili kod prijatelja, kao ni na proslave bilo kog tipa. Dozirajte posete i potrudite se da ima mir koji vam je svima preko potreban.

dolazak kući sa prevremeno rođenom bebom
Photo by Jimmy Conover on Unsplash

Izlazak bebe iz bolnice

Potrudite se da izlazak iz bolnice provedete u što mirnijoj i opuštenijoj atmosferi. Neka beba i kod kuće oseti mir, bez više osoba koje će praviti buku oko nje. Idealno je da sa bebom kod kuće boravite samo vi, partner i ostala deca tokom prvih dana.

Beba će se opustiti uz vašu blizinu i vremenom će sve doći na svoje. Ne morate ni preterivati u izolaciji i tišini. Ali sve samo polako i dozirano. Kontakt koža na kožu je ono što bebi najviše treba i vaša blizina i otkucaji vašeg srca.

Tekst “Dolazak kući sa prevremeno rođenom bebom” objavljen: 17. januar 2022. godine, ažuriran: 13. januar 2025. godine

  • Da li je zdravo jesti dvopek?

    Da li je zdravo jesti dvopek?

    Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…

  • Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja. U ovom tekstu1 Zašto se javlja mučnina tokom vožnje?1.1 Simptomi „morske bolesti“…

  • Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada često idu zajedno, a posebno je kod nekih prisutna dosada na letnjem raspustu. Ako imate dete u pubertetu, sigurno ćete primetiti da vrlo često ne znaju šta će sa sobom. Ponekad će vam se činiti da im je ruka „srasla sa telefonom“, a ako im se telefon privremeno oduzme, neće znati kako…