20 jela i ideja za posni meni
Neke od ideja za vegetarijanski ili posni meni sa receptima koje možete spremiti.
Uz uobičajene terapije u bolničkim uslovima koje se primenjuju tokom porođaja, postoje prirodne metode umanjenja porođajnog bola. Porođajni bol se na prirodan način ne može da nestane, ali pravilnim metodama koje se primenjuju može se drastično smanjiti.
U ovom tekstu
Postoji nekoliko prirodnih metoda koje mogu pomoći u umanjenju porođajnog bola. Ove metode se često koriste kao alternativa ili dopuna medicinskim intervencijama i mogu biti vrlo efikasne.
Prirodne metode umanjenja porođajnog bola mogu biti veoma efikasne i često se koriste kao dopuna medicinskim intervencijama. Evo nekoliko popularnih metoda:
Kombinacija ovih metoda može biti veoma efikasna, a svaka trudnica može pronaći one koje joj najviše odgovaraju. Važno je razgovarati sa zdravstvenim radnicima o opcijama i uključiti ih u plan porođaja.
Svaka žena bar otprilike poznaje svoje granice tolerancije bola. Međutim, ne postoje dva ista porođaja, a kako je to burna, bolna i emotivna situacija, nismo u mogućnosti da predvidimo kako bi mogli da se osećamo kada jednom porođaj krene.
Zato bi žene tokom trudnoće trebalo da se informišu o mogućnostima za umanjenje bola, što konvencionalnim (lekovi i anestezije), što prirodnim, poput relaksacije, meditacije, masaže, primene različitih tehnika disanja, pozitivnih afirmacija, aromaterapije, muzikoterapije, toplih i hladnih obloga i slično. Često trudnice ne mogu da odluče unapred hoće li koristiti neku metodu za umanjenje bola i koju. Na njenu odluku moglo bi da utiče i trajanje porođaja, veličina i položaj bebe i još mnogo drugih kriterijuma.
Jedna od prirodnih metoda oslobađanja ili umanjenja bola je tehnika relaksacije. Relaksacija je smanjenje tenzije uma i tela zahvaljujući svesnim naporima.
Smanjenjem tenzije (napetosti) u mišićima tokom porođaja, prekidate krug strah-tenzija-bol. Relaksacija ne znači da se borite sa bolom, jer bi tako stvorili još više tenzije. Relaksacija znači dozvoliti da bol prođe dok se koncentrišete na vežbe koje vas oslobađaju tenzije i koje vam skreću pažnju s bola.
Relaksacija je veština koja se uči i vežba, i zato bi bilo dobro da se s njom upoznate pre nego što porođaj krene. Evo kratkog uputstva:
Progresivna relaksacija je slična tehnika kojom se opuštaju grupe mišića u serijama, između kontrakcija, ili u trenucima tokom porođaja kada postanete napeti. Suština progresivne relaksacije je da počevši od glave ili od stopala, opuštate jednu po jednu grupu mišića krećući se ka sledećem delu tela. Ukoliko ne umete da se skoncentrišete samo na jednu grupu mišića, pokušajte da je napnete na par sekundi (na primer, zgrčite prste na nogama), a onda opustite i osetite kako vas tenzija na tom mestu napušta.
Posebno treba da se skoncentrišete na opuštanje šaka i vilice jer mnoge žene nesvesno stiskaju zube i šake tokom kontrakcija.[pregnancy_calendar]
Objavljen: 12. jun 2013. godine, ažuriran: 9. oktobar 2024. godine
Često nam i inače nedostaje inspiracije za pripremu hrane, a još češće fali ideja za posni meni. Evo nekih od predloga za koje imate recepte na portalu, šta biste mogli da pripremate tokom posta. U ovom tekstu1 20 ideja za posni meni1.1 Ideja za posni meni: RIBA1.1.1 Ideje za posni meni: Doručak tokom posta1.1.1.1 Ideja…
Iščašenje zgloba kolena je jedna od češćih povreda, a uglavnom se događa u sitacijama kada osoba naglo promeni smer kretanja – najčešće tokom plesanja ili bavljenja sportom. Situacija u kojoj je „ispala čašica kolena“ je zapravo vrlo česta. Istraživanja su pokazala da se lečenje iščašene čašice prvi put sprovodi najmanje šest nedelja, mada vreme lečenja…
Ukoliko vam je ponestalo ideja za pripremu klasičnih svinjskih šniclu, tu su šnicle u pavlaci kao malo drugačija opcija. Pored toga što su ukusne, prednost je i što, kada spremate jelo u rerni, ne morate stajati pored šporeta. Još jedan recept se priprema na sličan način, a to su Svinjske šnicle sa lukom. Kako se…