“Bapske priče” su sve ono što nema veze sa naukom, a vrlo često se i dalje veruje kako bi moralo biti istina. Zanimljivo je i to da se većina tih priča, odnosno sujeverja, čak ni ne pokušava objasniti, nekada ni ne znaju da vam kažu šta će se dogoditi ako ovo ili ono uradite. U svemu prednjače strahovi od smrti i bolesti.
Neke priče su nas i nasmejale jer su do te mere nerealne, da je neverovatno da se neko toga setio, poput one da trudnica ne sme da boravi na suncu da beba ne bi prokuvala u plodovoj vodi.
Neobično je i to što su, mimo ignorisanja naučnih saznanja, vrlo često Hrišćani isti oni koji veruju u paganske običaje koji su u suprotnosti sa hrišćanstvom.
Mnoštvo je priča o trudnoći koje su veoma često i smešne poput one da će beba biti mutava, ako majka jede ribu u trudnoći. Još jedna vezana za ishranu je i priča da će, ako trudnica bude jela zečetinu, beba spavati sa otvorenim očima. Zatim i da će se roditi razroko dete, ako se noću bude gledala u ogledalu ili da će beba imati kosu ako majka pati od mučnina. Postoji i verovanje o mučnini da je samo ženama koje nose žensku decu muka.
Da ne zaboravimo da spomenemo i sujeverje da će trudnici biti prgavo i namćorasto dete ako bude jela ljutu hranu u trudnoći. Postoji i verovanje da će trudnici koja se kupa u mutnoj vodi dete biti šašavo.
Kada je trudničina kosa u pitanju, jedna od bapskih priča je i da se šišanjem u trudnoći skraćuje bebi život.
Sedenje u turskom sedu je prema predanju zabranjeno, jer će prouzrokovati da bebi bude obmotana pupčana vrpca oko vrata.
Bapske priče: Beleg na telu bebe
Dva najčešća mita o belegu na telu bebe su da je majka nešto poželela, ali nije mogla da dobije, pa tu gde se uhvatila, beba je dobila beleg. Drugi je da je trudnica nešto ukrala, pa se bebi pojavio beleg na mestu gde se dotakla nakon toga.
Bapske priče: Kupovina stvari za bebu pre rođenja
Ono što je posebno zanimljivo jeste stavka – kupovina stvari za bebu pre rođenja. Često se strahuje od malera, a zaboravlja se da su vekovima ljudi pripremali sve za bebu tokom cele trudnoće jer prodavnica nije ni bilo. Sami su pravili kolevke, pleli i šili garderobu i prekrivače. Sigurno je da tada nisu čekali da se beba rodi, pa da preko noći to obave.
Sa druge strane, ako se rukovodi time da je baš u stara vremena bila daleko veća stopa smrtnosti, svima je jasno da je razlog tome pre svega bila nerazvijena medicina i loši higijenski uslovi, a ne to da li je neko nabavio odelce za bebu pre nego što se rodila.
Sigurno ste već čuli neke tetke ili babe kako vam govore da je sigurno dečak, jer nosite nisko. Sva nagađanja oko pola buduće bebe postoje još od antičkog vremena. Neka su naučna, a neka slučajnost. I danas u svetu postoje neka verovanja koja su sujeverje i spadaju u domen bapskih priča. Više: Britannica.com
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran. Problem je u tome što se gluten u tragovima može naći u mnogim prerađenim namirnicama, pa čak i u…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.