Počevši od 20. nedelje, prilikom poseta ginekologu vaš lekar će možda meriti visinu fundusa materice – udaljenost pubične kosti od vrha materice. Ovo merenje daje smernicu za procenu veličine, stope rasta i položaja bebe.
Kao pravilo, visina materice u centimetrima otprilike treba da bude jednaka broju nedelja koliko ste trudni. Na primer, sa 20 nedelja visina vaše materice bi trebala da bude oko 18 do 22 centimetara.
Šta to znači ako sam “većih mera u odnosu na period trudnoće?”
Ako je visina fundusa veća za bar 2 cm nego što se očekivalo za tu fazu trudnoće, a na temelju određenog verovatnog termina porođaja, vaš lekar će vas verovatno pregledati i ultrazvukom kako bi saznao zašto je to tako. Saznajte više: Merenje visine fundusa u trudnoći
Veličina stomaka u trudnoći – može biti veći od očekivanog iz ovih razloga:
Vaš termin porođaja je pogrešno određen. (Ultrazvuk može da pomogne lekaru da odredi tačniji datum.)
Imate slabije trbušne mišiće od većine žena, možda kao rezultat ranijih trudnoća.
Merenje materice koje pokazuje da je manja od očekivane za taj period trudnoće znači da je visina fundusa bar 2 cm manja od očekivane za taj stadijum trudnoće. Vaš lekar će vas verovatno pregledati ultrazvukom radi za potvrde termina, u slučaju da niste toliko dugo trudni kao što ste mislili, a kako bi se isključili problemi kao što su zastoj rasta i premalo plodove vode.
Ako ste niski stasom ili imate dobro razvijene trbušne mišiće to sve može da utiče na manju početnu meru visine materice. Ili ćete možda imati malo, savršeno zdravo dete.
Neke bebe su male, jer su njihovi roditelji mali. Ali ako vaše dete ne raste koliko bi trebalo, imaćete još jedan ultrazvuk za nekoliko nedelja da proverite njegov rast jer češće praćenje je za bebinu dobrobit.
Tekst “Veličina stomaka u trudnoći” objavljen: 15. novembar 2011. godine, ažuriran: 19. decembar 2024. godine
Zdrav način ishrane u pubertetu je od ključnog značaja. Pubertet je period intenzivnog rasta i razvoja, kada telo ne samo da se menja spolja, već se dešavaju i važne promene unutra – u kostima, mišićima, mozgu i hormonima. Da bi te promene bile zdrave i podržane, ishrana igra veoma važnu ulogu. U ovom tekstu1 Zdrav način…
Prvo brijanje je važan korak u životu svakog mladića i često se dešava tokom puberteta, kada počinje rast dlaka na licu. Pravilna priprema i tehnika mogu pomoći da ovaj proces bude lak i bezbedan. U ovom tekstu1 Kada dečaci počinju da se briju? Sa koliko godina?1.1 Uobičajeno vreme za prvo brijanje1.1.1 Faktori koji utiču na početak brijanja2…
Mnogo je izazova sa kojima se susreću samohrani roditelji i organizacija vremena je svakako na vrhu liste prioriteta kako bi mogli da postignu sve što je potrebno. U ovom tekstu1 Virtuoznost vremena: Samohrani roditelji i organizacija vremena1.1 Samohrani roditelji i organizacija vremena: Fokus1.1.1 Samohrani roditelji i organizacija vremena: Šta je važno da upamtite?!1.1.1.1 Na kraju…
Zdrav način ishrane u pubertetu je od ključnog značaja. Pubertet je period intenzivnog rasta i razvoja, kada telo ne samo da se menja spolja, već se dešavaju i važne promene unutra – u kostima, mišićima, mozgu i hormonima. Da bi te promene bile zdrave i podržane, ishrana igra veoma važnu ulogu.
Mnogo je izazova sa kojima se susreću samohrani roditelji i organizacija vremena je svakako na vrhu liste prioriteta kako bi mogli da postignu sve što je potrebno.
Grčevi kod bebe su normalna pojava, ali su oni rešiv problem. Svakoj bebi možemo pomoći ukoliko smo dovoljno strpljivi u pronalaženju uzroka pojave grčeva i otklanjanju tog uzroka. Razlozi mogu biti brojni, a svakoj bebi pomaže nešto drugo. Nemojte se prvo hvatati za kapi i čajeve jer oni nisu najbolji izbor za novorođenu bebu.
Jedna od najčešćih nedoumica vezana za zapaljenje grla, sa kojima se ljudi sreću je da li je u pitanju bakterijska ili virusna upala grla, te da li je u pitanju samo upaljeno grlo ili upala krajnika.
21.nedelja trudnoće: Beba je veličine oko 27 centimetara i težine oko 360 grama. Njen mozak se i dalje razvija, ali počinje da se formira i masno tkivo. Kod trudnice, može se javiti umor i otežano disanje zbog rasta materice koja vrši pritisak na dijafragmu.
Tek poslednjih godina, istraživači su otkrili da placenta oslobađa velike količine DNK fetusa u krv majke, a ovo saznanje je omogućilo prenatalno genetsko testiranje samo uzorkom krvi majke. Ovi testovi zamenjuju horiocentezu, a u perspektivi bi mogli da zamene i amniocentezu.
Prvo porođajno doba je sam početak porođaja. Kada kontrakcije dolaze u relativno pravilnim razmacima i vaš grlić materice počinje postupno da se širi i briše, i zvanično ste na početku porođaja.