1.mesec trudnoće – Kalendar trudnoće
Kada je u pitanju sam početak, odnosno 1.mesec trudnoće, vaše telo počinje da prolazi kroz značajne promene kako se priprema za narednih devet meseci razvoja.
Od knjiga i časopisa do rođaka i komšija, realnost je pretrpana savetima o trudnoći. Šta se stvarno sme a šta ne, i šta je prava istina? Koji su to najčešći mitovi o trudnoći?
U ovom tekstu
STVARNOST: Stres nikad nije dobra vest, ali trudnice ne treba da se plaše. Nova istraživanja pokazuju da je umeren nivo stresa zapravo dobar za fetus: to utiče na nervni sistem fetusa i ubrzava njegov razvoj. Saznajte više: Stres kao uzrok spontanog pobačaja
STVARNOST: Postoji veliki izuzetak od ovog pravila: čokolada. Nove studije pokazuju da šestomesečne bebe žena koje su jele čokoladu svaki dan tokom trudnoće pokazuju manji strah i češće se osmehuju. Prema drugoj studiji, redovno unošenje čokolade značajno smanjuje rizik od razvoja visokog krvnog pritiska – preeklampsije.
STVARNOST: Zapravo, trudnica treba da vežba, a beba u tome uživa. Fetusi trudnica koje su fizički aktivne imaju stopu srčanih otkicaja koja je sporija i promenjiva što su znaci zdravog kardiovaskularnog sistema. Saznajte više: Trudnoća i vežbanje
STVARNOST: U stvari, unošenje puno ribe bogate sa omega-3 masnim kiselinama, a siromašne živom tokom trudnoće „proizvodi“ pametniju decu. Deca čije su majke jele najmanje 350 grama morskih plodova nedeljno tokom trudnoće, pokazuju istraživanja, imala su veći verbalni IQ, bolje socijalne i komunikacione veštine i vrhunske motoričke veštine. Saznajte više: Riba i morski plodovi u trudnoći
STVARNOST: Trudnoća nije generalno idealno iskustvo, već je vrlo lično i posebno. Neke trudnoće su lagane, neke teške. Neke sa komplikacijama, neke bez. Neke mame su srećne, dok su neke depresivne. Sve te trudnica pomažu bebi da odraste i pripremi se za svet u kom će biti dobrodošla. Razvoj malenog bića u maminom stomaku jedinstven je baš kao i trudnica sama.
STVARNOST: Naučnici smatraju da je trudnoća je ključno razdoblje samo po sebi: „početno stanje za blagostanje ali i bolesti u kasnijem životu”, kako to kaže jedan istraživač. Zaista, akušerstvo je nekad bila uspavana medicinska specijalnost, a danas su tih devet meseci u središtu interesovanja i i predmet sve većeg broja broja časopisa i knjiga.
STVARNOST: Istraživanja o fetusima otkrivaju da je fetus aktivno i dinamično stvorenje, koje se prilagođava okolini. Saznajte više: Podsticanje bebinog razvoja u stomaku
STVARNOST: Uslovi u materici imaju veliki uticaj na kasniji život, a prenatalni razdoblje je izvor zdravlja i snage.
STVARNOST: Mnogo toga sa čime se trudna žena susreće u svom svakodnevnom životu, od vazduha koji udiše, hrane i pića koje unosi, hemikalija kojima je izložena – sve to na neki način deli sa njom i fetus.
Trudnice mogu da zaštite svoje fetusa suzdržavanjem od alkohola i cigareta, kupovinom plastičnih proizvoda koji su bez ftalata i BPA-free, i bez stavljanja plastičnih posuda u mikrotalasnu rernu.
STVARNOST: Trudnice, baš kao i druge čene, mogu da pate od poremećaja raspoloženja: psihijatri procenjuju da oko 20 posto trudnica osete anksioznost ili imaju depresiju. Depresija tokom trudnoće može da poveća rizik od prevremenog porođaja i niske porođajne težine, pa u tom slučaju treba potražiti pomoć lekara.
STVARNOST: U stvari, istraživanja o fetusima potvrđuju neke od bapskih priča o tome kako da se raspozna pol deteta. Žene koje imaju jake jutarnje mučnine zapravo imaju veću verovatnoću da rode devojčice, žene koje imaju veliki apetit zapravo imaju veću verovatnoću da će dobiti dečke, a žene koje se oslanjaju na sne ili „osećaj“ imaju iznenađujuće dobre šanse da i budu u pravu.
Objavljen: 28. jun 2012. godine, ažuriran: 4. januar 2025. godine
Kada je u pitanju sam početak, odnosno 1.mesec trudnoće, vaše telo počinje da prolazi kroz značajne promene kako se priprema za narednih devet meseci razvoja bebe. Ovo je period kada mnoge žene tek saznaju da su trudne. Oplođeno jajašce se implantira u matericu, a embrion počinje da se razvija ubrzanom brzinom. Iako još ne možete…
Beba – 16. nedelja bebinog razvoja, sada može da uoči da li je slika postavljena horizontalno ili vertikalno, kao i da li postoji razlika među njima. Prepoznaje obrasce slika sa dva predmeta u odnosu na one sa tri predmeta. Svi ovi obrasci ponašanja koje beba usvaja pomažu nam da pratimo njene navike. U ovom tekstu1…
Kada dođe 15. nedelja bebinog razvoja, njen vid je potpuno drugačiji nego u početku. Prvih 6 nedelja, beba gleda oko sebe, ali pogled podiže samo ka jakom svetlu i sjajnim predmetima. Oči i glavu pomera zajedno, a između 2 i 6 meseci počinje da oči pomera s leva nadesno i obrnuto, dok razgleda okolinu, dok…