04.01.2025 22:13

Zamrzavanje majčinog mleka

Zamrzavanje majčinog mleka zahteva da pratimo neke smernice. Prvo što treba da odredimo a vezano za zamrzavanje majčinog mleka, jeste koje vrste posuda koristimo za to. Idealno je koristiti čiste sterilne staklene ili plastične posude namenske za sakupljanje mleka. Iako često možemo čuti savet da za zamrzavanje majčinog mleka mogu da posluže i sterilne posude za uzimanje uzorka urina, to nije preporučljivo jer one nisu od bpa free plastike.

Kako se zamrzava majčino mleko?

Ostaviti mesta na vrhu posude jer će se mleko širiti kada se zamrzava.

Zamrzavanje majčinog mleka je najbolje u količinama za manje obroke (50-100ml po posudi), tako da se može zamrznuti i odmrznuti brže.

Zamrznuti možemo i kolostrum, iako je za isto praktičnije da bude uskladišten u špricevima.

Označite svaku posudu s datumom. Majčino mleko se zamrznuto može čuvati:

  • do 3 meseca, ako je zamrzivač ustvari pregrada u samom frižideru
  • do 6 meseci, ukoliko je zamrzivač samostalan.

Stavite posude u zamrzivač odmah. Mleko stavljajte u pozadinski deo zamrzivača (ne u vratima), gde je najhladnije, i ne dirajte ih dok ne odlučite da ih otopite i date bebama.

Zamrzavanje majčinog mleka: Kako odlediti majčino mleko za bebu?

Ako mleko nećete koristiti odmah, jednostavno ga premestiti u frižider, gde je potrebno oko 24 sati da se otopi.

Zagrejte mleko prelivanjem tople vode preko posude sa mlekom ili je stavite u posudu u kojoj je topla voda i iskoristite ga u roku od 24 sata.

Ako vam je potrebno odmah, izvadite ga iz zamrzivača i potopite posudu sa mlekom u posudu sa toplom vodom, dok ne poprimi sobnu temperaturu.

Nakon što ste otopili majčino mleko, nemojte da ga ponovo zamrzavate! Ugrejano mleko potrebno je iskoristiti u roku 2 sata.

zamrzavanje majcinog mleka
Photo by Helena Lopes on Unsplash

Nemojte mleko odmrzavati ili zagrevati u mikrotalasnoj rerni ili direktno na plotni! Tako postoji rizik od pregrevanja mleka a i time se uništavaju enzimi i imuna svojstva mleka.

(izvor: CDC )

Milena Kostić, savetnica za dojenje

(objavljeno 10.5.2013., uređeno 13.5.2024.)

  • Da li je zdravo jesti dvopek?

    Da li je zdravo jesti dvopek?

    Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…

  • Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja. U ovom tekstu1 Zašto se javlja mučnina tokom vožnje?1.1 Simptomi „morske bolesti“…

  • Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada često idu zajedno, a posebno je kod nekih prisutna dosada na letnjem raspustu. Ako imate dete u pubertetu, sigurno ćete primetiti da vrlo često ne znaju šta će sa sobom. Ponekad će vam se činiti da im je ruka „srasla sa telefonom“, a ako im se telefon privremeno oduzme, neće znati kako…

Tagovi: