29.04.2025 08:00

Zašto se gojimo u menopauzi? Da li pomaže hormonska terapija?

Retke su žene u 40-im i 50-im godinama koje ne dođu u situaciju da se pitaju zašto se gojimo u menopauzi? Pored vežbanja i ishrane koja se nije menjala, ipak dobijamo na težini u menopauzi, zašto je to tako? Posebno se u srednjem delu tela primećuje ova promena.

Zašto se gojimo u menopauzi?

Simptomi menopauze počinju da se javljaju u proseku 7 godina pre nego što nastupi menopauza, a normalno je i da prve simptome osetimo već 14 godina ranije. Ovo je faza kroz koju prirodno prolazimo i nije nešto čega se treba plašiti ili odbijati da je prihvatimo. Uobičajeno je da žene koje prolaze kroz ovu životnu fazu prirodno dobijaju na težini i salo na stomaku. Čak ga neki nazivaju i „stomak menopauze“.

Pored ovog simptoma, javljaju se i noćno znojenje, valunzi, vaginalna suvoća koja može uzrokovati bol tokom seksa, zatim infekcije urinarnog trakta, neredovne menstruacije, depresija, opadanje kose i drugi simptomi. Pročitajte više: Simptomi menopauze  – 30 simptoma menopauze

Ovi simptomi mogu biti frustrirajući i uticati na kvalitet života, ali jedan od onih na koji se žene najviše žale jeste upravo dobijanje na težini, odnosno povećanje telesne težine, posebno u predelu stomaka.

Dr Monika Krismas, direktorka programa zdravstvenog sistema za menopauzu, Centra za Integrisano zdravlje žena i ginekološkinja Univerziteta u Čikagu kaže da žene imaju običaj da kažu kako su otišle da spavaju i imaju osećaj da su se probudile teže nego što su uveče legle i da im ona veruje da se tako tako osećaju.

Dobra vest za sve žene jeste da na pitanje „zašto se gojimo u menopauzi“ znamo odgovor, a samim tim možemo da nađemo i rešenje da ovaj problem smanjimo, kao i druge simptome koji prate menopauzu.

Kada počinje da se povećava težina kod žena?

Telesna težina kod žena počinje da se povećava u perimenopauzi. To je period u kome žena ima menstrualni ciklus, ali polako počinju da se javljaju simptomi menopauze kao što su promene raspoloženja i valunzi. Ovo su simptomi koji počinju da se javljaju 7 do 10 godina pre menopauze koja obično nastupa između 45 i 55. godine života. Nastaju zbog hormonske neravnoteže estrogena i progesterona koje telo proizvodi. Ove smene u nivoima hormona, uz druge faktore, mogu da dovedu po povećanja telesne težine.

Image by Steve Buissinne from Pixabay

Zašto dobijamo na težini starenjem?

Smanjeni estrogen i progesteron, uz starenje, izazivaju promene u metabolizmu. Jedna od promena koja se dešava je smanjenje mišićne mase, a to dovodi do manjem sagorevanja kalorija. Kada se manje kalorija sagoreva, masti se akumuliraju. Tome doprinosi i previše sedenja tokom dana, nedostatak sna i genetika. Što nas može dovesti u začaran krug. Gubitak tonusa mišića, akumuliranje masti i usporen metabolizam će dovoditi do većeg gojenja.

Zašto se javlja salo na stomak ili „stomak menopauze“?

Mišićni tonus se gubi usled smanjenje proizvodnje hormona što se često zamenjuje naslagama masnoće. Najbrže se gube mišići oko stomaka, pa ih tu masno tkivo i menja. Genetika igra ulogu, pa ćete vi biti skloniji onome kako su izgledali vaši članovi porodice, posebno nakon menopauze, ako ništa ne preduzmete da to sprečite.

Da li hormonska terapija može da spreči povećanje telesne težine u menopauzi?

Hormonska terapija nije magični štapić kojim ćete rešiti sve svoje probleme, a ne može ni da pomogne da izgubite težinu. (Hormonska terapija nije ni uzrok zbog kog ćete se ugojiti, takođe.) Uvek su i uzrok i način da olakšate probleme drugi faktori. To su, pre svega, ISHRANA I FIZIČKA AKTIVNOST.

Hormonska terapija može doprineti čak i malom nadimanju u srednjem delu tela, ali će pomoći i da se možda mast preraspodeli na butine i zadnjicu. Međutim, sigurno ne u meri da možete na nju da se oslonite. Zbog ishrane i nedostatka fizičke aktivnosti dolazi do povećanja telesne težine, te je to jedini način i da stvari vratite na staro ili održavate.

Da li postoje moderni lekovi za mršavljenje koji mogu pomoći?

Lekovi za mršavljenje mogu pomoći ukoliko je indeks telesne mase (BMI) veći od 30 udruženo sa zdravstvenim stanjem kao što su dijabetes ili hipertenzija. Ovi lekovi mogu biti praćeni dijarejom i mučninom, a za većinu ljudi nisu pristupačni. Nakon prestanka uzimanja leka, možda ćete vratiti telesnu težinu, te je važno da nađete stručnog lekara koji će vam posvetiti vreme i pomoći.

Da li će gojenje u menopauzi u jednom momentu prestati?

Dobijanje na težini u menopauzi neće rasti zauvek. Ono se stabilizuje nakon nekoliko godina. Najveći skok je u perimenopauzi i može trajati nekoliko godina nakon poslednjeg menstrualnog ciklusa.

Imajte na umu da veliko povećanje telesne težine može imati ozbiljnog uticaja na narušavanje zdravstvenog stanja i opšte blagostanje. Stomak menopauze povećava rizik od dijabetesa, srčanih oboljenja, visokog krvnog pritiska, respiratornih problema i moždanog udara. Pored toga, mogu se javiti i problemi sa artiritisom, reumom i bolovima u zglobovima.

Ishrana u menopauzi

Mnoge žene se žale da nisu menjale ishranu i da su toliko jele i ranije, a tada se nisu gojile. Ovo ne igra ulogu, jer s godinama se telo menja, te se mora menjati i ishrana. Verovatno neće pomoći ni ako samo promenite ishranu bez vežbanja. A vežbanje bez promena u ishrani SIGURNO ne može pomoći da smršate. U srednjim godinama i kasnije, morate koristiti kombinaciju oba.

Pokazalo se da je mediteranska ishrana najbolji izbor u menopauzi i smanjuje rizik od različitih zdravstvenih stanja. Saznajte više: Ishrana u menopauzi

Koje su najbolje vežbe za žene u menopauzi?

Najbolja vežba za žene u ovoj životnoj dobi su 150 minuta umerene fizičke aktivnosti koja obuhvata kardio vežbe nedeljno i 2 puta nedeljno vežbe snage. Kombinacija joge, pilatesa i hodanja je odličan izbor, ali uvek možete birati i vežbe sa tegovima ili tenis. Imajte u vidu da samo vežbanje ne može pomoći da smršate bez redukcije ishrane.

Iako se žene često žale da su previše umorne da bi vežbale, zapravo se radi o začaranom krugu – što manje vežbaju to su umornije i obrnuto. Čak i aktivna šetnja može pomoći da se osećate bolje i efikasnije i oslobodite endorfin. Morate odvojiti tačno 3 nedelje da bi vam bilo šta od ovih aktivnosti prešlo u naviku.  

Zašto se gojimo u menopauzi
Zašto se gojimo u menopauzi? – Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Menopauza je neizbežan period u životu svake žene, ali povećanje telesne težine ne mora biti. Imajte na umu da gojazna žene mogu imati mnoštvo zdravstvenih problema sa kojima se žene optimalne teleste težine ne suočavaju. Pored toga, žene sa većom telesnom težinom imaju drastično veće probleme sa valunzima, noćnim znojenjem i drugim simptomima menopauze.