Valunzi: Šta su talasi vrućine?
Valunzi su najčešći simptom menopauze i perimenopauze, ali ne moraju odnositi samo na menopauzu. Čak dve trećine žena u menopauzi ima valunge. Što valunzi počnu ranije, verovatno ćete ih duže imati, pa ne bi bilo loše da se posavetujete sa lekarom šta bi možda mogli da uradite.
Šta su valunzi – naleti vrućine?
Iznenadni osećaj vrućine i toplote, koji je nekad praćen crvenilom lica i znojenjem se odnosi na valunge koje ne znamo tačno šta uzrokuje, ali mogu biti posledica promena cirkulacije. Naleti vrućine se dešavaju kada se krvni sudovi koji su blizu površine kože prošire, a zatim ohlade, zbog čega se znojite. Neke žene mogu imati i ubrzan rad srca i jezu.
Tokom noći se zovu noćno znojenje koje može da vas razbudi i oteža mogućnost da ujutru ustanete odmorni.
Koliko dugo traju talasi vrućine?
Sve zavisi od jedne do druge žene. Oko 2 od 10 žena ih nikada ne dobiju, a neke ih imaju veoma kratko. Pojedine žene ih mogu imati 11 godina i duže. U proseku, žene ih imaju, uključujući i noćno znojenje oko 7 godina.
Da li se mogu izbeći ili umanjiti valuzi?
Ne postoji ništa što možete da uradite da biste u potpunosti izbegli valunge, ako ih dobijete. Međutim, možete da otklonite neke od okidača koji ih čine češćim i jakim. Najčešći okidači su:
- stres,
- prekomerna telesna težina,
- pušenje i dim cigareta,
- alkohol,
- previše kafe i kofeina iz drugih izvora,
- začinjena hrana,
- preuska odeća,
- izloženost toploti.
Šta možete da uradite da olakšate simptome?
Ostanite hladni tako što biste mogli da koristite ventilator, klima uređaj, potrudite se da nosite laganu i udobnu odeću od prirodnih vlakana. Probajte da dišete duboko i vežbajte disanje svakog jutra po 15 minuta i kada počinje talas toplote.
Fizička aktivnost i vežbanje će pomoći. Odaberite sport koji vam najviše prija – plivanje, ples, vožnja bicikla, brzo hodanje, aerobik.
Biljni estrogeni imaju mogu pomalo pomoći, ali lekari savetuju da proizvode na bazi soje budu poput edamamea i tofua, a ne u obliku suplemenata.
Terapija za valunge
Nekim ženama neće biti potrebno nikakvo lečenje, a neke ga neće želeti ili neće smeti. Ako vam valunzi prave velike probleme, razgovarajte pak sa lekarom oko uzimanja zamene hormona neko vreme. Obično je to period do 5 godina. Ova terapija kod mnogih žena u potpunosti sprečava valunge, a pomaže i za druge simptome menopauze koji uključuju vaginalnu suvoću i promene raspoloženja.
Hormonska supstituciona terapija nije dobra za svakoga jer može povećati rizik od tumora endometrijuma, dojke, pojave tromba i upale žučne kese. Postoje i drugi lekovi koji mogu da smanje simptome, ali o njima morate detaljno razgovarati sa specijalistom.
Ne treba uzimati hormonsku terapiju zbog simptoma menopauze ako:
- ste imali određenu vrstu karcinoma poput raka dojke i materice,
- posle srčanog ili moždanog udara ili ste imali više takvih slučajeva u porodici,
- ste imali tromb,
- ste imali problem sa pojačanim vaginalnim krvarenjem,
- kod prisustva bolesti jetre,
- niste sigurni da li ste u drugom stanju ili želite da zatrudnite,
- imate alergijsku reakciju na neke hormonske lekove.
Pre nego što počnete terapiju, probajte sa promenama načina života
Lekari savetuju promenu životnog stila u trajanju od najmanje 3 meseca ženama sa ovim problemom, pre nego što se odluče na terapiju lekovima koja nije potpuno bezazlena.
- Ako imate problem sa valunzima tokom noći, probajte da pijete malo hladne vode pred spavanje. Postavite slojevito posteljinu, tako da možete da menjate i smanjujete broj prekrivača po potrebi. Koristite ventilator tokom noći.
- Van kuće se oblačite slojevito tako da možete da skinete sloj garderobe.
- Izbegavajte da pijete alkohol, previše kofeina i začinjenu hranu jer će samo pogoršati simptome.
- Održavajte adekvatnu telesnu težinu kako ne biste došli u situaciju da zbog prekomerne težine ili gojaznosti imate neuporedivo veći problem sa valuzima.
- Pokušajte da prestanete da pušite, ne samo zbog simptoma, već zbog sveopšteg zdravlja.
- Nosite sa sobom maleni ventilator u tašni.
- Probajte tehnike joge, Tai Či i meditaciju koji su pokazali da mogu pomoći u poboljšanju simptoma menopauze.
Literatura:
- WebMD: What Are Hot Flashes? – https://www.webmd.com/menopause/guide/menopause-hot-flashes
- Harvard Health Publishing: Menopause-related hot flashes and night sweats can last for years – https://www.health.harvard.edu/blog/menopause-related-hot-flashes-night-sweats-can-last-years-201502237745
- NIH: Hot Flashes: What Can I Do? – https://www.nia.nih.gov/health/hot-flashes-what-can-i-do
- DepositPhotos.com
Objavljen: 30. maj 2022. godine, ažuriran: 27. april 2023. godine