Koji su faktori rizika za sterilitet i hronična stanja zbog kojih ne treba da čekate određeno vreme da odete na pregled i napravite plan sa lekarom. Ukoliko je sa vama sve u redu, možete da sačekate godinu dana nezaštićenih odnosa pre nego ostanete u drugom stanju i pre nego odete na dalje preglede, ako imate manje od 35 godina. Stariji od 35 godina ne bi trebalo da čekaju duže od 6 meseci pre nego što počnu sa pregledima ukoliko žele potomstvo.
Da li kod vas postoje faktori rizika za sterilitet?
Moguće je da nemate nikakvih problema, a da će vam opet trebati neko vreme da ostanete u drugom stanju. Nema potrebe da unapred paničite i brinete. Da biste bili sigurni da radite sve što možete kako bi što pre ostali u drugom stanju, pogledajte naše članke o važnosti tempiranja kad je vreme seksa, praćenju ovulacije i praćenju bazalne temperature tela i cervikalne sluzi.
Ako ste mlađi od 35 godina i imali ste česte nezaštićene seksualne odnose više od godinu dana (ili barem šest meseci, ako imate preko 35 godina) a bez začeća, postoje dobre šanse da vi ili vaš partner možda imate neko stanje koje ometa začeće – ali samo lekar može da dijagnostikuje eventualni problem sa plodnošću.
Sve više parova ima problem da nesmetano ostvari trudnoću, ali to ne znači da nikada nećete moći da ostvarite potomstvo. Nekada je samo dovoljna mala pomoć lekara ili adekvatna terapija.
Neki faktori mogu da utiču na to koliko će žena lako imati ovulaciju i da li će trudnoća teći bez komplikacija. Starost neminovno utiče jer biološki sat otkucava, nasuprot brojnim polemikama, devojčice danas dobijaju menstruaciju 3 meseca ranije u proseku nego što je to bilo pre nekoliko decenija, ali vreme ulaska u menopauzu se nije menjalo. Prirodno je da će žene u ranim dvadesetim lakše ostati u drugom stanju od žena u kasnim tridesetim godinama. Neke hronične bolesti poput dijabetesa, lupusa, artritisa i astme takođe mogu imati uticaja, kao i brojni drugi faktori rizika za sterilitet poput više indeksa telesne mase ili neadekvatne ishrane.
Uvek imajte na umu da su faktori rizika za sterilitet podjenaki kod muškaraca kao i kod žena. Davnih dana se smatralo da je samo žena ta zbog koje ne dolazi do začeća, ali napretkom medicine je utvrđeno da to apsolutno nije slučaj, kao ni pravilo, naprotiv.
Rizik od neplodnosti
Faktori rizika za neplodnost kod oba pola su:
starost preko 35 godina,
gojaznost ili mala telesna težina,
dijabetes,
polno prenosive bolesti,
poremećaji u ishrani – anoreksija, bulimija,
izloženost toksinima iz životne sredine kao što su pesticidi i olovo,
PubMed: Modifiable Risk Factors and Infertility – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5007064/
Johns Hopkins Medicine: Infertility Risk Factors for Men and Women – https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/infertility-risk-factors-for-men-and-women
Rođeni 23. juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Da li i vi znate neke bapske priče o planiranju pola deteta? Ako želite da Vaše dete bude dečak, da li treba da što više jedete crveno meso? Da bi dobili devojčicu, treba li da se prejedate čokoladom? Ili da vodite ljubav pod punim mesecom?
Linija isparavanja ili kada je linija na testu nestala jeste slaba linija koja se pojavljuje nakon što se na traci za testiranje urin osuši. Ako dugo čekate rezultat i u jednom momentu se urin u potpunosti osuši može vam se učiniti da vidite blagu liniju, a da onda ona ostane vidljiva ali bela u potpunosti.
Humani horionski gonadotropin – hCG je hormon koji se proizvodi tokom trudnoće, a njegov posao je da hrani embrion koji je pričvršćen za zid materice. Nizak nivo beta hCG može ukazivati na problem sa trudnoćom.
Hormoni su hemikalije koje koordiniraju različite funkcije u telu prenoseći poruke kroz krv do organa, kože, mišića i tkiva. Neke žlezde, organi i tkiva prave i oslobađaju hormone, a neki od njih čine endokrini sistem. Do sada je identifikovano preko 50 hormona u ljudskom telu.