Jesti za dvoje: Da li stvarno treba da jedete za dvoje u trudnoći?
Šta znači „jesti za dvoje“ i da li zaista u trudnoći treba da jedete za dvoje? Koliko je i koje hrane potrebno trudnici? Čega je bitno da unosi za dvoje?
Moram li zaista da jedem dvostruko više sad kad sam trudna?
Možda ćete, zbog povećanog apetita, biti u iskušenju da pojedete dvostruko više, ali to nije ono što je lekar preporučio.
Vaše telo postaje delotvornije tokom trudnoće i može da apsorbuje više hranjivih sastojaka koje jedete. Dakle, konzumiranje dva puta više ne daje dvostruko veće šanse za zdravo dete – umesto toga verovatnije znači prekomernu težinu za trudnicu, koja može dovesti do komplikacija u trudnoći.
Ako ste normalne telesne težine, nisu vam potrebne dodatne kalorije u prvom tromesečju, hranite se uobičajeno, samo još zdravije. Oko 300 dodatnih kalorija dnevno više nego inače potrebno vam je u drugom tromesečju, a oko 450 dodatnih kalorija dnevno više u trećem tromesečju. Ako ste gojazni ili neuhranjeni, trebaće vam više ili manje od toga.
Poslednjih meseci trudnoće, potrebno je samo nekoliko čaša nemasnog mleka i pregršt semenki suncokreta ili sendvič sa tunjevonim da bi uneli te dodatne kalorija.
Kako mogu da dobijem sve hranjive materije ako treba da jedem bez puno kalorija?
Evo nekoliko saveta za najbolju ishranu tokom trudnoće:
Kako bi zadovoljili vaše dnevne potrebe za proteinima, kalorijama, ugljenim hidratima, zdravim masnoćama i ključnim vitaminima i mineralima u trudnoći, jedite raznoliku hranu. Čak i unutar kategorije namirnica (kao što je povrće), traže različite boje, tipove i teksture.
Pokušajte da smanjite dodatne namirnice koje imaju kalorije, ali malo hranjivih sastojaka – slatka pića, pržena hrana, namirnice sa dodatnim masnoćama i šećerom. Umesto toga, odaberite jela koji imaju najviše dobrog po kaloriji. Dodavanje nekoliko kaloričnih namirnica – kao što su jogurt, orasi, tvrdo kuvano jaje, neko sveže voće ili povrće – za dnevni unos je odličan način da dobijete zdrave kalorije koje su bebi potrebne.
Odaberite namirnice koje su se najbliže svom prirodnom stanju što je više moguće. Izaberite hleb sa celim zrnom ili smeđ pirinač umesto belog hleba ili belog pirinča, i sveže voće ili smrznuto nezaslađeno voće umesto konzerviranog voća u šećernom sirupu, na primer.
Jedite masti, ulja i slatkiše retko. I budite sigurni da odaberete zdrave masti. Ne možete da prevladate svoju žudnju za brzom hranom? Otkrijte neke zdrave – i ukusne – alternative.
„Jesti za dvoje“: Kako je hrana koju jedem podeljena između mojih potreba i potreba moje bebe?
Lekari ne razumeju tačno kako mama i beba dele hranljive materije. Hrana za dete dolazi iz vaše ishrane i iz hranjivih materija već pothranjenih u kostima i tkivima.
U prošlosti, o fetusu se mislilo kao o „savršenom parazitu,“ koji uzima svu potrebnu hranu od majke, bez obzira na ishranu. Prema ovom mitu, ako vašoj bebi fali, recimo, kalcijuma, nije važno šta se jede jer je jednostavno mogla da izvuče iz mineralnih rezervi u kostima i zubima.
Stručnjaci danas znaju da beba koja raste pati ako u majčinoj ishrani nešto nedostaje. Neadekvatna ishrana tokom trudnoće verovatno će imati dugotrajne posledice na zdravlje deteta. Saznajte više: Stepen zrelosti posteljice: Klasifikacija zrelosti posteljice
Ukratko: na zdravlje i razvoj vaše bebe direktno utiče ono što jedete pre i za vreme trudnoće. A kada ste u iskušenju da preterate, setite se da jedete za bebu, a ne za još jednu odraslu osobu. Odaberite kvalitet umesto količine!Save
Tekst „Jesti za dvoje“ objavljen: 17. decembar 2011. godine, ažuriran: 16. mart 2024. godine
Rođeni 23. juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Hemoroidi dovode do itiracije, bola i krvarenja. Za njihovo lečenje i prevenciju preporučuje određena hrana. Najbolja hrana za ublažavanje hemoroida je bogata vlaknima, a važno je da znate da određene namirnice treba izbegavati kako ne bi pogoršale stanje.
Često se dešava da pomešamo glad sa apetitom, i obrnuto. Da li vam se dešavalo da dođete do frižidera, uzmete nešto da pojedete, a nakon nekog vremena shvatite da niste ni bili gladni?
Iako ste trudni ne morate obavezno da propuste da popijete piće sa prijateljima. Postoje kokteli za trudnice, odnosno oni koje ona sme da pije, a posebno će vam prijati tokom leta ili u sezoni praznika i proslava. Dobra vest je da većina barmena može lako da smućka „devičansku“ verziju vašeg omiljenog koktela - samo pitajte!