IUI je skraćenica za intrauterinu inseminaciju, mnogo češće poznatu kao veštačka inseminacija. U pitanju je proces ubrizgavanje spermatozoida direktno u matericu u vreme ovulacije. Postupak dopušta da sperma zaobiđe vaginu, gde bi veći deo bio uništen, kao i otvaranje materice (cerviksa), gde većina sperme ostaje zarobljena.
Veštačka inseminacija je jednostavna procedura kojom se sperma stavlja direktno u matericu u vreme ovulacije i pomaže zdravoj spermi da bude što bliže jajnoj ćeliji. Može se raditi i sa spemom donora. Na ovaj način se smanjuje vreme koje je potrebno spermi da doputuje do jajne ćelije i oplodi je.
Nekada lekari pre samog postupka savetuju pacijentkinju da li je potrebno da pije neke lekove za plodnost poput klomifena i stimuliše ovulaciju. Pre inseminacije prethodi i postupak „pranja“ sperme, kako bi se prikupila koncentrisana količina zdrave sperme. (Izvor: PlannedParenthood)
IUI je jednostavna i relativno niskotehnološka procedura koja je jeftinija od vantelesne oplodnje. Ona povećava šanse za trudnoću.
Pravo vreme je presudno, pa je bitno da ste vi (praćenjem promena u cervikalnoj sluzi ili praćenjem bazalne temperature tela) ili vaš lekar (putem pregleda ultrazvukom) utvrdili tačan dan ovulacije. Možda ćete imati i pripremnu terapiju radi stimulacije otpuštanja jajne ćelije iz jajnika (npr. Klomifen).
Veoma je nizak rizik od infekcije.
Postoji mogućnost višestruke trudnoće, što može da predstavlja rizik za bebe i mamu (zavisno od starosti majke i broja fetusa koje nosi).
Kako se radi inseminacija?
Možda će vam pre inseminacije biti savetovano da pijete neke lekove za plodnost. Lekar će vršiti pregled da utvrdi da li i kada se može očekivati ovulacija. Možda ćete dobiti i hormone koji pokreću ovulaciju.
Važno je da tačno znate kada će doći do ovucije kako bi se šanse da ona uspe povećale koliko je to moguće.
Vaš partner dolazi prvi i skuplja uzorak sperme u čašu. Tokom sledećih sat vremena, lekar će pripremiti uzorak uklanjanjem tečnosti i povećanjem koncentracije sperme.
Konačno, preći ćete u sobu za preglede, leći na ginekološki sto sa nogama u držačima, a lekar će uvesti spekulum u vaginu (kao kada imate Papa test). Lekar će uvesti zatim kateter (malu, fleksibilnu cev) u matericu i propustiti mlaz spermu kroz njega.
Sam postupak traje 5 do 10 minuta, te nije potrebna anestezija. Obično nije bolan, a neke žene su prijavile da su imale blage grčeve. Nekih 30-40 minuta ćete još odmarati u ordinaciji, a zatim možete da radite šta god želite ostatak dana. I počnite da brojite dane do testiranja!
Kolika je šansa da inseminacija uspe?
Nije moguće predvideti kakav će postupak inseminacije imati ishod. Stopa uspešnosti zavisi od brojnih faktora koji uključuju:
starost žene u vreme kada se radi postpak inseminacije,
koja je dijagnoza neplodnosti,
da li se koriste lekovi za poboljšanje plodnosti,
i druge faktore.
Stopa uspešnosti varira u zavisnosti od razloga zašto se ova procedura radi i manje su uspešne kod žena starijih od 40 godina i onih kod kojih su već pokušana 3 postupka veštačke inseminacije.
Stopa uspeha zavisi od dobi i naravno uzorka sperme, ali u celini se može predvideti mogućnost od 15 do 18% u svakom od prvih dva ili tri pokušaja IUI. (Izvor: PubMed)
IUI – ključne informacije:
IUI je postupak pri kom se sperma stavlja direktno u matericu neposredno pre ovulacije.
Glavni cilj je da se skrati put sperme do jajne ćelije i da se iskoristi koncentrovana sperma.
Stopa uspeha je do 20% i ponavlja se samo 3 do 4 puta jer šanse nakon toga opadaju te se prelazi na druge tretmane poput vantelesne oplodnje.
Faktori koji utiču su: starost, broj i morfologija spermatozoida i prohodnost jajovoda.
Rođeni 17.juna pripadaju znaku Blizanaca, ali sa dodatnim slojem ozbiljnosti i dubine koje donosi numerološki broj 8. Ove osobe su stratezi sa izraženim ambicijama, snažnom logikom i sposobnošću da dugoročno planiraju i ostvaruju ciljeve. Iako imaju komunikativnost tipičnu za Blizance, kod njih dominira odmerenost i upornost, zbog čega često deluju zrelije od svojih vršnjaka.
Kako prolazi trudnoća, od svog ginekologa dobijate izveštaje sa merama Vaše bebe u stomaku. Evo jednog vodiča čemu te mere odgovaraju u stvarnosti i kolika je beba po nedeljama trudnoće.
Rođeni 16.juna su analitični, znatiželjni i duhoviti. Blizanci čiji je um neprekidno aktivan. Ove osobe su izrazito perceptivne, razmišljaju brzo i sposobne su da se snađu u skoro svakoj situaciji zahvaljujući inteligenciji i unutrašnjoj elastičnosti.
Hormoni su hemikalije koje koordiniraju različite funkcije u telu prenoseći poruke kroz krv do organa, kože, mišića i tkiva. Neke žlezde, organi i tkiva prave i oslobađaju hormone, a neki od njih čine endokrini sistem. Do sada je identifikovano preko 50 hormona u ljudskom telu.
Procene Svetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da se sa sterilitetom suočava oko 15% parova u reproduktivnom dobu. Važno je razumeti da uzroci steriliteta mogu biti prisutni i kod žena i kod muškaraca, a u velikom broju slučajeva – kod oba partnera istovremeno.
Prema podacima iz domaćih medija, između 100.000 i 150.000 parova u Srbiji imaju problem sa sterilitetom – u proseku svaki šesti par. Statistika kaže da su u jednakom broju slučajeva „krivi“ muškarac i žena, a vrlo često se desi da je problem kombinovan, tj. da ga imaju oba partnera. U ovom slučaju što naveli šta su najčešći uzroci neplodnosti žene.
Mnogi parovi se pitaju kako da znaju kada je vreme za VTO i koji je momenat u kom su iscrpeli sve opcije. Ukoliko posle godinu dana redovnih odnosa ukoliko imate manje od 35 godina, ne ostanete u drugom stanju, trebalo bi da potražite pomoć stručnjaka. Ukoliko ste stariji od 35 godina, onda je potrebno da se lekaru obratite posle 6 meseci.