Kantučini (Cantuccini) – najpoznatiji italijanski keks sa bademima
Kantučini ili italijanski keks sa bademima su poznati biskviti koji se sve češće pripremaju kod nas. Odličan su dodatak uz kafu ili za užinu, ako volite ovaj tip nečeg slatkog. Inače se ne pripremaju dugo, a nije potrebna ni bog zna kakva veština da biste ih pripremili.
Od čega se prave kantučini?
275 g brašna tip 500 prosejanog (nećete pogrešiti ni ako budete koristili tip 400, sa integralnim nisam probala)
½ praška za pecivo
150 g običnog šećera
2 jajeta
½ kašičice ekstakta limuna (možete i bez njega, nemojte cediti više limuna da ne razredite smesu)
Uključite rernu da se greje na 180 stepeni. Pleh obložite papirom za pečenje. U posudi pomešajte brašno, prašak za pecivo i šećer, a zatim im dodajte jaja, limun i med dok ne dobijete ujednačenu smesu.
Nakon toga dodajte cele sirove bademe i dobro ih promešajte. Kada celu smesu ujednačite, podelite je na 2 dela i razvijte od nje kao dva duža bageta širine oko 5cm. Stavite ih na papir za pečenje i pecite u rerni 30 minuta.
Nakon toga ih izvadite i kada se ohlade desetak minuta, isecite ih nožem za hleb ili drugim reckavim nožem na kriške širine oko 1 ½ centimetar. Naređajte ih opet u pleh i pecite još deset minuta da porumene. Sačekajte da se potpuno ohlade pre serviranja.
Od ove smese se dobije oko 36 komada, a mogu vam nekoliko dana stajati odloženi u kutiji.
Čak ako ih duže budete držali, mogu se stvrdnuti, ali će umočeni u mleko biti odlični i dalje.
Rođeni 23. juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Svi imaju različito mišljenje šta je sataraš, a šta bećarac. Neki kažu da je ovo sataraš, a da se u bećarac dodaje meso. Drugi tvrde da se dodaju jaja, a ima i onih koji dodaju pirinač. Neki spremaju ljutu verziju, neki dodaju više paradajza nego paprike. Ima onih koji ovo jelo kuvaju samo kratko, dok drugi tvrde da je tajna kvaliteta i ukusa upravo u dužem kuvanju.
Grašak je jedno od onih jela koje se obično voli više nego boranija. Mada i za boraniju smo podelili recept kojim su mnogi oduševljeni. Možete ga videti na našem Instagram nalogu.
Ako volite biskvite i da imate neki keks uz kafu, ovi keksići sa limunom će vam se sigurno dopasti. Pored kantučinija, koji su tradicionalan italijanski keks, ovi su veoma popularni u Italiji.
Juneća džigerica se može pripremiti i na vrlo jednostavan način, bez dodavanja drugog povrća, a samo uz dodatak belog luka, soli i ulja. Na ovaj način možete pripremiti i svinjsku džigericu.