Čitateljka je postavila pitanje ginekologu – miom i anemija, u vezi sa time da li je miom uzrok anemije.
Pitanje: Da li je miom uzrok anemije?
Poštovana,
Imam problem sa miomom koji je dimenzije 30×35 mm. Imam anemiju sam već duže vreme, nikako ne mogu gvožđe da popravim. Moja doktorka mi predlaže operaciju. Molim za Vaše mišljenje. Da napomenem da imam 43 godine i dvoje dece.
Fotografija: Pexels.com
Odgovor: Miom i anemija
Draga Zorice,
S obzirom na tegobe i to da imaš hroničnu anemiju, a pretpostavljam i obilnije cikluse i ta opcija je za razmotriti. Ili pak promeni terapiju za anemiju. Dakle, probaj sa drugim preparatom. Prati rast moma, koji svakako iz napisanog nije prevelik za toliko izražene tegobe. E sad, da li je miom uzrok anemije ili je samo prisutan nalaz paralelno sa nekim drugim problemom koji izaziva anemiju, to ne znam. Možda da posetiš i gastroenterologa i hematologa zbog anemije. Da se možda ne radi o nekon okultnom krvarenju iz regije creva. Ovo je samo predlog, naravno, pošto mogu da sudim samo po onom što si napisala, a ne na osnovu ultrazvuka ili pregleda.
Kod nekih žena, svrab oko vulve i vaginalni svrab se javljaju iz različitih razloga. Nekada je posledica korišćenja previše intenzivnih sapuna ili veštačkih tkanina, ali može se javiti i zbog postojanja bakterijske vaginoze ili gljivične infekcije.
Cervikalna displazija ili displazija grlića materice je prekancerogeni rast ćelija koje se razvijaju na površini grlića materice. HPV infekcija može da uzrokuje displaziju grlića materice i iako nije kancerogena, stručnjaci ovo stanje opisuju kao preteču raka grlića materice.
Zdravo! Moja beba nije prošla skrining sluha u porodilištu, pa smo je posle mesec dana vodili na još jedan na Institutu za majku i dete. Međutim, ni tamo nije prošao.