Kako stres utiče na zdravlje kože – veza između uma i kože
Da li stres utiče na zdravlje kože? Koliko puta ste se suočili s iznenadnim aknama pred važan sastanak ili primetili da vam koža izgleda „umorno” u periodima intenzivne brige?
Užina je nešto o čemu se poslednje razmišlja, deluje kao lako planiranje i usput, a onda se najčešće i greši, kada je ishrana deteta u pitanju. A često se greši i kada je u pitanju vreme za užinu. Zapravo, užinu je najlakše isplanirati za celu nedelju unapred.
Grickalice i sve ono što jedemo između obroka spadaju u stvari koje najčešće narušavaju adekvatnu telesnu težinu i zdravlje, kako kod dece, tako i kod odraslih.
Mnoga deca nešto grickaju tokom celog dana. Njima je potrebno da jedu češće i ne treba im usraćivati užine, ali važno je i da se one ne svode na kesicu čipsa ili kolače, što je kod većine dece i adolescenata slučaj.
U ovom tekstu
Nije dobro, ni zdravo da deca tokom celog dana nešto grickaju, bez okvirnog plana obroka. Naravno da nećete gledati na sat i planirati obroke u minut, ali nemojte ni dozvoliti da se dan pretvori u jelo bez kraja.
Ako dete jede stalno nešto, neće imati formirane zdrave navike, poremetiće, i možda čak izgubiti, prirodni instinkt za osećaj gladi i sitosti, a ugroziće apetit tokom glavnih obroka.
Deca su gladna na svaka tri do četiri sata, bez obzira na uzrast. Stoga ne treba praviti prevelike pauze između obroka:
Deci treba davati užinu najmanje dva sata nakon završetka glavnog obroka – doručka ili ručka, a najmanje jedan do dva sata pre narednog obroka.
Kada ste kod kuće, deca bi trebalo da jedu za stolom ili kuhinjskim pultom. Nemojte ih hraniti ili im dozvoljavati da jedu dok su gledaju televizijski program ili su za računarom. Postoji više razloga zašto ovo nije dobro:
Objavljen: 5. aprila 2021. godine, ažuriran: 5. novembar 2024. godine
Da li stres utiče na zdravlje kože? Koliko puta ste se suočili s iznenadnim aknama pred važan sastanak ili primetili da vam koža izgleda „umorno” u periodima intenzivne brige? Veza između stresa i stanja kože nije samo anegdotska – ona je i naučno dokazana. Sve više istraživanja potvrđuje da psihološko stanje direktno utiče na naš najveći…
Negativan test za trudnoću znači da nije detektovao nivo hormona hCG u vašem urinu. Kućni test je negativan u više situacija, neke od njih mogu značiti da niste u drugom stanju, ali to ne možete tvrditi sa sigurnošću na osnovu jednog urađenog testa. Lažno negativan test je ćešća pojava nego što mislite. Nekada je razlog…
Kada kažemo 14.nedelja trudnoće, to je zapravo 14. nedelja nakon što ste dobili poslednju menstruaciju, a 12. nedelja od začeća. Glava fetusa je i dalje velika u odnosu na ostatak tela, a lice počinje da dobija oblik. Prsti na rukama i nogama su formirani i počinje razvoj noktiju. Materica trudnice nastavlja da raste, a tokom…