fbpx
Nega

Hidrogen u kućnoj apoteci

Kada spominjemo hidrogen (vodonik peroksid – H2O2) obično prvo pomislimo na farbu za kosu. Istina je da se on kod nas najčešće kupuje kao dodatak farbi za kosu. Druga najčešća upotreba rastvora od 3% je za čišćenje ušiju. Ali, on se može koristiti i u druge svrhe.

Šta je vodonik peroksid?

On je sastojak mnogih izbeljivača, sredstava za čišćenje, antiseptika i dezinfekcionih sredstava, kao i boja. Važno je da se koristi u adekvatnoj koncentraciji, kako ne bi došlo do problema. Uobičajene koncentracije su:

  • 3% – uobičajena koncentracija za upotrebu u domaćinstvu i u kućnoj apoteci,
  • 6% i 9% – koristi se u farbama za kosu i proizvodima za izbeljivanje zuba,
  • 33% – koristi se za hranu, ali čovek nikada ne bi trebao ni da pokuša da konzumira hidrogen ove koncentracije,
  • 90% – koristi se u industriji.

Važno je imati na umu da vodonik peroksid može da izazove iritacije čak i u malim koncentracijama, te ga treba koristiti sa određenom vrstom opreza.  

Kako može sve da se koristi hidrogen?

Kako se koristi za farbanje kose?

Njegova najčešća upotreba je definitivno za kosu. Dodaje se bojama za kosu za izbeljivanje ili bojenje. Vodite računa da koristite ga prema uputstvu, kako ne biste oštetili kosu i ispekli teme. Najveći procenat rastvora koji se koristi za farbanje kose je 12%, ali bi bilo najbolje da se držite onog od 6% kako ne biste previše oštetili svoju kosu i kožu glave. Prečesta upotreba na kosi će dovesti do njenog isušivanja i krtosti.

Čišćenje ušiju uz pomoć hidrogena

Lekari savetuju da začepljeno uvo slobodno možete pokušati da otčepite troprocentnim rastvorom. Medicinski izraz za ušni vosak je cerumen. Hidrogen može da ga rastopi i zbog toga ga mnoge kapi za uši sadrže.

Potrebno je da 2 puta dnevno u uvo sipate malo rastvora i sačekate par minuta da prestane da peni. Prirodno je da ćete osećati pravljenje mehurića u uhu. Onda višak pokupite papirnom maramicom. Nekada je potrebno do 7 dana da se uvo otpuši, a ako ne uspete, moraćete da odete kod otorinolaringologa da vam tamo otpuše uši. Postupak će biti lakši jer je rastvor već omekašao cerumen.

Važno je imati na umu da ovaj rastvor koristite sa oprezom jer neželjeni efekti mogu biti:

  • pojačan bol u uhu,
  • pojava zujanja u ušima,
  • privremeni gubitak sluha,
  • pojava vrtoglavice.

U ove svrhe se koristi isključivo troprocentri rastvor i ne treba ga upotrebljavati prečesto. Česta upotreba će dovesti do iritacija i može dovesti do drugih komplikacija. Osim toga, nekada može nastati i oštećenje bubne opne u ekstremnim uslovima i situacijama. L

Čišćenje rane hidrogenom

Sipajte 3% rastvor na ranu i videćete kako peni. On tako ubija bakterije, ali to će sa ranom uraditi i sapun i voda. Može nadražiti kožu i produžiti vreme zarastanja, ali ako u blizini nemate čistu vodu i sapun, onda je ovo odlično rešenje. Pročitajte više o tome kako se čisti rana!

Hidrogen za afte, upaljene i otečene desni

Ako vam se dogodi da su desni otečene ili upaljene, probajte da ih ispirate mešavinom hidrogen peroksida od 3% i vode u razmeri pola-pola. Promućkajte oko 30 sekundi, a zatim ispljunite. Možete isto probati i sa rastvorom slane vode, a ako ne bude pomaka u roku od 7 dana, obratite se stomatologu.

Afte se uspešno saniraju ovim rastvorom, svakako ćete imati problem sa njima nekoliko dana, ali će ga ispiranje hidrogenom dva puta dnevno skratiti i olakšati vam vreme dok ne prođu u potpunosti.

Pored toga, važno je da vam ne pređe u naviku da ga korisite prečesto, kao i da ne smete prekoračiti koncentraciju od 3%. Istraživanja su pokazala da on zaista može pomoći u lečenju bolesti desnih u akutnoj fazi. Izvor: Nature.com

Ako slučajno progutate ovo sredstvo jače od koncentracije 3%, a posebno preko 30%, može doći do ozbiljnih gastroitestinalnih problema. Savetuje se da budete oprezni da ga ne progutate, udahnete ili da vam ne uđe u oko.

hidrogen
Photo by Sharon Pittaway on Unsplash

Izbeljivanje zuba hidrogenom

Nemojte na svoju ruku koristiti proizvode za izbeljivanje zuba. Čak ni svi stomatolozi to neće uraditi dovoljno efikasno, a da u potpunosti očuvaju zdravlje vaših zuba. U apotekama postoji više proizvoda na bazi hidrogena koji se koriste za izbeljivanje, ali je svakako najbolja opcija da to radite u dogovoru sa svojim stomatologom.

Kao sredstvo za uklanjanje bubuljica hidrogen

Koristi se u kozmetologiji upravo u sredstvima koja služe za saniranje bubuljica. Deluje kao i benzoil peroksid. Međutim, ako sami koristite ovaj proizvod često, može doći do isušivanja kože, koje će prouzrokovati još gore stanje. Ne bi bilo dobro da ga koristite ni ako imate ožiljke ili osip na licu.

VAŽNO: Nikada ga nemojte piti kao što postoje saveti iz domena alternativne medicine. Ovo nije lek za rak, niti lek za bilo koju bolest. Držite se proverenih lekova i saveta svog lekara.

Pročitajte još: Da li farba za kosu zaista izaziva rak dojke? 

Objavljen: 9. januar 2020. godine, ažuriran: 7. novembra 2023. godine

Reklame

Tamara Petkovic

Tamara Petković je osnivačica i glavna urednica portala Demetra, preduzetnica i mama troje dece sa previše interesovanja i premalo vremena za sve što želi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Articles

Back to top button