Starije dete i nova beba: Hoće li starije dete biti ljubomorno na bebu? (VIDEO)
Ne mora da znači da će dete biti ljubomorno na bebu, sve zavisi od toga kakvo je dete, koliko ste ga pripremili, kog je uzrasta i da li je imalo prilike da vidi tako malu bebu u okruženju.
Kako će se privići starije dete i nova beba? Ne mora da znači da će dete biti ljubomorno na bebu, sve zavisi od toga kakvo je dete, koliko ste ga pripremili, kog je uzrasta i da li je imalo prilike da vidi tako malu bebu u okruženju.
Starije dete i nova beba: Nisu sva deca ljubomorna na novu bebu
Može se dogoditi da dete bude zabrinuto za bebu ili svoju poziciju u porodici, ne nužno ljubomorno. A nekada oseća i ljubav, uzbuđenje i ponos.
Potrudite se da dete izražava svoje emocije, bilo da su one dobre ili loše. Ohrabrujte ga da razgovara o osećanjima. Nekada će dete početi da se udara, štipa i gura umesto da izrazi svoje emocije. Jasno je da ne treba da to dozvoljavate, ali ni slučajno nemojte vikati na dete i kažnjavati ga. Mirno i nežno mu recite da udaranje nije dozvoljeno.
Nemojte se začuditi ako ode korak unazad: počne opet da piški u gaćice, tepa dok priča, želi da ga oblačite ili nosite. Budite strpljivi sa detetom jer taj kratak period regresije nije neuobičajen. Uskoro će se vratiti na uobičajeno ponašanje.
Dajte detetu do znanja da je u redu da bude ljubomorno
Mnoge muči odgovor na pitanje: Hoće li starije dete biti ljubomorno na bebu? Pre porođaja razgovarajte sa detetom. Recite mu da je puno dece ljubomorno i ljuto kada dobije mlađeg brata ili sestru. Uverite ga da shvatate kako se oseća. Objasnite mu da se ništa ne menja, da će vaša porodica samo biti bogatija za još jednog člana. Recite detetu da će vremenom i ono veoma voleti novu bebu, da će joj biti najbolji prijatelj i društvo za igru kada malo poraste.
Obavezno starijem detetu stavite do znanja da ćete ga i dalje podjednako voleti.
Dolazi nova beba, uključite dete u pripreme
Možete dozvoliti detetu da učestvuje u pripremama. Povedite ga sa sobom da bira neki komad garderobe, igračku, cuclu ili pelene za bebu. Dozvolite mu da donosi neku od jednostavnih odluka. Na primer, da li da kupite žute ili zelene pantalonice za bebu.
Starije dete i beba: Kako pomoći detetu da prihvati novu bebu
Nemojte dete upisivati u vrtić, skidati mu pelenu ili ukidati cuclu neposredno pre ili posle dolaska nove bebe.
Držite se uobičajene rutine kako bi pomogli detetu da se prvo prilagodi na novog člana porodice.
Zamolite i prijatelje i rođake da se ne fokusiraju samo na novu bebu kada budu dolazili.
Pokušajte da uključite dete u brigu o bebi. Može vam dodati pelenu ili odabrati čarapice.
Možete reći detetu da vam kaže kada proceni da ste potrebni bebi.
Ako beba pije na flašicu, dozvolite detetu da ono drži flašicu i hrani bebu.
Pokažite detetu da mu verujete i to će pomoći da steknete naklonost i da se bolje socijalizuje u novonastaloj situaciji.
Nikada detetu nemojte nametati obavezu brige o bebi, čuvanja i slično, koliko god ono imalo vremena, ako samo ne insistira na tome. Dete treba da bude dete i da mu odrastanje nije ugroženo dolaskom novog člana.Izvor
Objavljen: 5. oktobar 2017. godine, ažuriran: 15. maj 2025. godine
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Od momenta kada počnu da rastu pa sve do menopauze, žene se periodično pitaju: „Zašto me bole grudi?“ Bol, pečenje, težina i nadutost dojki su uobičajene pojave, ali je dobro i da sve promene ispratite i po potrebi se posavetujete sa svojim lekarom.
Svi imaju različito mišljenje šta je sataraš, a šta bećarac. Neki kažu da je ovo sataraš, a da se u bećarac dodaje meso. Drugi tvrde da se dodaju jaja, a ima i onih koji dodaju pirinač. Neki spremaju ljutu verziju, neki dodaju više paradajza nego paprike. Ima onih koji ovo jelo kuvaju samo kratko, dok drugi tvrde da je tajna kvaliteta i ukusa upravo u dužem kuvanju.
Grašak je jedno od onih jela koje se obično voli više nego boranija. Mada i za boraniju smo podelili recept kojim su mnogi oduševljeni. Možete ga videti na našem Instagram nalogu.
Prilikom opremanja doma razmišljamo o svakom dinaru, pa se pitamo da li je aparat za tople sendviče nešto što nam uopšte treba? Da li ćemo ga i koliko koristiti?
Ako volite biskvite i da imate neki keks uz kafu, ovi keksići sa limunom će vam se sigurno dopasti. Pored kantučinija, koji su tradicionalan italijanski keks, ovi su veoma popularni u Italiji.
Juneća džigerica se može pripremiti i na vrlo jednostavan način, bez dodavanja drugog povrća, a samo uz dodatak belog luka, soli i ulja. Na ovaj način možete pripremiti i svinjsku džigericu.