Vazektomija i testosteron: Kako vazektomija utiče na libido?

Da li su vazektomija i testosteron povezani? Na koji način vazektomija može da utiče na neke stvari i da li uopšte može da utiče?
U ovom tekstu:
Vazektomija i testosteron
Muška sterilizacija (vazektomija) podrazumeva presecanje kanala kroz koje prolaze spermatozoidi kako bi se sprečila mogućnost začeća. Kada muškarci razmišljaju o tome da urade vazektomiju, nekada su zabrinuti za svoj nivo libida i da li postoji rizik od erektilne disfunkcije. Takođe strahuju od andropauze. Međutim, istraživanja sugerišu da muškarci mogu doživeti poboljšanje seksualnog života nakon vazektomije.
Da li vazektomija utiče na nivo testosterona?
Vazektomija sprečava da sperma dopre do semene tečnosti koju muškarac ejakulira tokom odnosa. Muškarci koji su imali ovu proceduru će nastaviti da ejakuliraju, ali neće više imati spermatozoide koji mogu da oplode jajnu ćeliju.
Ova procedura ne utiče na biološke promene kod muškarca i ne utiče na nivo testosterona.
Vazektomija i erekcija: Može li vazektomija da izazove erektilnu disfunkciju?
Trenutno ne postoji nijedno istraživanje koje kaže da ova intervencija može da izazove erektilnu disfunkciju. Istraživanja su pokazala poboljšanja seksualne funkcije kod muškaraca nakon vazektomije i to:
- bolji libido,
- veća učestalost polnih odnosa,
- poboljšana erekcija,
- poboljšani orgazmi,
- bolje poverenje u seksualni život,
- bolji seksualni život.

Vazektomija i hormonski disbalans: Da li vazektomija može da izazove hormonski disbalans?
Disbalans hormona može nastati kada telo proizvodi više ili premalo nekog određenog hormona. Trenutno ne postoje dokazi da vazektomija na bilo koji način utiče na nivo hormona kod muškaraca. Na hormonsku ravnotežu kod muškaraca mogu uticati:
- gojaznost i prekomerna telesna težina,
- nepravilna i nezdrava ishrana,
- određeni suplementi i energetski napici,
- dugotrajna upotreba steroida,
- lekovi za zamenu hormona,
- hipertireoza ili hipotireoza,
- povreda endokrinih žlezda,
- tiroidni čvorovi i ciste,
- hiperglikemija ili hipoglikemija,
- dijabetes,
- nedostatak fizičke aktivnosti,
- nepravilan san i nedovoljno spavanja,
- hronični stres,
- previše ili premalo kortizola, saznajte više: Kako smanjiti kortizol: 7 stvari koje odmah možete uraditi za niži nivo kortizola
- problem sa nespuštenim testisom, prethodni drugi problemi, infekcije, povrede, karcinom i atrofija testisa.
Koji su neželjeni efekti vazektomije?
Svaka hiruška procedura može imati neželjene efekte, pa tako i vazektomija. Međutim, kod ove procedure, rizik je veoma nizak. Potencijalni dugoročni neželjeni efekti su:
- neuspela sterilizacija,
- sindrom hroničnog bola,
- granulom sperme – mala grudvica sperme.
Ne postoji povećan rizik od seksualne disfunkcije, kardiovaskularnih oboljenja, karcinoma prostate i autoimunih bolesti nakon vazektomije.

Koliko posle vazektomije možete imati odnose?
Obično posle vazektomije možete imati seks u roku od 7 dana, a vratiti se na posao u roku od 2 do 3 dana. Vežbanje je dozvoljeno nakon jedne do dve nedelje.
Ukoliko razmišljate o ovoj proceduri, možda se brinete kako će uticati na vaš život. Studije su pokazale da seksualni život pre može poboljšati nego pogoršati nakon vazektomije.
Nemojte se odlučivati na ovu proceduru ukoliko niste sigurni da više ne želite da imate potomstvo. Ponekad je moguće uraditi reverzibilan postupak, ali nije sigurno da će on uspeti.
Ljudi koji razmišljaju o vazektomiji mogu brinuti o posledicama po njihov seksualni život i da li vazektomija i testosteron mogu imati uticaja jedno na drugo. Međutim, istraživanja su pokazala upravo suprotno, da se odnosi, erektilna disfunkcija i sve što prati kvalitetan odnos zapravo poboljšava. Lekari smatraju da je ovo jedna, generalno, bezbedna procedura, a oporavak traje svega par dana.
Literatura:
- World J Mens Health: Review of Vasectomy Complications and Safety Concerns – https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8255399/
- NIH: Will vasectomy affect my sex life? – https://www.nichd.nih.gov/health/topics/vasectomy/conditioninfo/sex-life
- PubMed: Long-term safety, health and mental status in men with vasectomy – https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6200721/