Stadijumi endometrioze: Šta znači koja od 4 faza endometrioze?
Stadijumi endometrioze se mogu podeliti u 4 faze: minimalna, blaga, umerena i teška. One se odnose na obim bolesti i odražavaju broj izrasina, njihovu dubinu i prisustvo cisti i ožiljaka. Faze endometrioze ne odražavaju nivo bola ili specifičnost simptoma, već njenu rasprostranjenost.
U ovom tekstu:
Kako se razlikuju stadijumi endometrioze?
Najčešća skala po kojoj se ocenjuje stadijum endometrioze je ona koju je kreiralo Američko društvo za reproduktivnu medicinu (ASRM) i određuje se dodavanjem bodova prema karakteristikama koje se javljaju. Ova skala ima četiri faze endometrioze:
- FAZA 1 – minimalna – 5 bodova i manje,
- FAZA 2 – blaga – 6-15 bodova,
- FAZA 3 – umerena – 16-40 bodova i
- FAZA 4 – teška – 41 poen i više. Izvor: Cureus
Kako se dodeljuju bodovi?
Endometrioza se u ranijim fazama obično uočava na CT snimku i ultrazvuku. Ako postoji sumnja da ona postoji, jedini način je potvrditi dijagnozu operativnim putem. Hirurg može vizuelno da postavi dijagnozu, ali će uzeti i uzorak tkiva za biopsiju.
U zavisnosti od stadijuma, lezije se razlikuju po boji, izgledu i dubini. Bodovi kojima se određuju stadijumi endometrioze dodeljuju se na osnovu karakteristika lezija, kako bi se odredilo koja je faza u pitanju.
Prvi stadijum endometrioze – Minimalna endometrioza
Prva faza endometrioze je ona u kojoj je zahvaćeno nekoliko malih i površnih izraslina endometrijuma. Izrasline su na organima i tkivu koje oblaže karlicu i trbušnu duplju. Postoji minimalno ožiljačno tkivo ili ono ne postoji uopšte. Ova faza, bez obzira što je blaga može i te kako da utiče na kvalitet života zbog pojave simptoma endometrioze.
Drugi stadijum endometrioze – Blaga endometrioza
Druga faza endometrioze podrazumeva više lezija i dublje nego u prvoj fazi, kao i moguće ožiljačno tkivo bez znakova aktivnog zapaljenja. Lezije endometrioze se mogu nalaziti po celom telu, ali su obično blizu jajnika, jajovoda i materice. Izvor: Thieme
Treći stadijum endometrioze – Umerena endometrioza
Treća faza endometrioze znači da postoji mnogo dubokih lezija. Zatim postoje ciste u najmanje jednom jajniku i filmaste adhezije u pojedinim slučajevima. Ciste u jajnicima, odnosno endometriomi jajnika nastaju tako što se tkivo endometrijuma pričvrsti za jajnik. Tkivo se skuplja zajedno sa starom, gustom i smeđom krvlju. Ove ciste se nekada nazivaju i „čokoladne ciste“. Izvor: Hindawi
Filmaste adhezije su tanke trake ožiljačnog tkiva koje se formiraju kao odgovor na pokušaj tela da se zaštiti od upale koja je posledica endometrioze. Mogu se formirati i zbog operacija endometrioze. Adhezije pokušavaju da organe drže zajedno, što za posledicu može izazvati oštar bol i druge simptome. One mogu otežavati i ostvarivanje trudnoće. Ako se nalaze na crevima, mogu da izazivaju mučninu.
Četvrti stadijum endometrioze – Teška endometrioza
Četvrta faza endometrioze je najteža, ona se odlikuje velikim brojem cista i teškim adhezijama. Ciste koje se formiraju kao rezultat endometioze se obično moraju hiruški otklanjati. Mogu da porastu do veličine grejpfruta, a mogu se naći i male ciste na zadnjem zidu materice i rektumu. Žene se ovim oblikom endometrioze mogu imati probleme i sa pražnjenjem creva, bolovima u stomaku, zatvorom, mučninom i povraćanjem.
Ako lezije, ciste ili adhezije blokiraju jedan ili oba jajovoda, žena neće moći da ostane u drugom stanju, a ponekad se upravo prilikom ispitivanja steriliteta i otkrije endometrioza.
Druge metode određivanja stadijuma endometrioze
Postoje još neke metode, osim navedene osnovne, koje mogu da opišu težinu bolesti. Postoji i ENZIAN skala koja je razvijena da dopuni ASRM sistem klasifikacije endometrioze. ENIZAN metoda se može koristiti prilikom pregleda magnetnom rezonancom. Ona precizno klasifikuje 8 regija:
- Odeljak A – vagina i rektovaginalni septum
- Odeljak B – uterosakralni ligamenti i zidovi karlice
- Odeljak C – sigmoidni kolon i rektum
- FA – adenomioza
- FB – zahvaćenost bešike
- FU – zahvaćenost unutrašnjeg uretera
- FI – creva
- FO – druge lokalizacije
Ozbiljnost invanzivnosti endometrioze se klasifikuje na sledeći način: 1. razred (manje od 1 cm), 2. razred (1 do 3 centimetra), 3. razred (više od 3 centimetra).
Indeks plodnosti endometrioze (EFI)
Ovaj indeks plodnosti endometrioze razvijen je da bi se predvidela stopa trudnoće kod pacijentkinja sa endometriozom koja je hiruški potvrđena, a koji nisu pokušali da ostvare trudnoću putem vantelesne oplodnje. EFI u obzir uzima: starost žene, trajanje steriliteta, prethodne trudnoće, funkciju jajnika, jajovoda i ekstenzivnost endometrioze.
Opisne klasifikacije
Endometrioza se može klasifikovati i opisno u četiri kategirije na osnovu lokacije u karličnoj i trbušnoj duplji. Prva kategorija je minimalni oblik, druga postojanje čokoladnih cisti. Treća kategorija su duboko infiltrirajuća endometrioza koja zahvata organe u karličnoj šupljini. A četvrta kategorija obuhvata treću ali zahvata i organe izvan karlične šupljine.
Postavljanje dijagnoze i problemi koji se moraju prevazići
Postavljanje dijagnoze može biti izazovno i zbog toga što mnogi simptomi poput bola mogu da imaju veze i sa drugim zdravstvenim stanjima. Stadijumi endometrioze se ne postavljaju na isti način kao stadijumi raka jer se radi o dve potpuno različite bolesti koje se šire na različit način.
Endometrioza može biti rasprostranjena čak i u ranim fazama bolesti, a simptomi ne moraju nužno da imaju veze sa time u kom je stadijumu bolest. Ona ne napreduje kroz faze na predvidljiv način. Stoga je neophodan individualni pristup svakom pacijentu, kako bi se problem uočavao i sanirao od slučaja do sslučaja.
Obično je potrebno oko 10 godina od pojave simptoma da se postavi zvanična dijagnoza endometrioze i oko 70% žena sa hroničnim bolom u karlici ima endometriozu. Izvor: SpringerLink
Objavljen: 10. aprila 2023. godine, ažuriran: 2. decembra 2024. godine