Gljivične vaginalne infekcije pre i u toku menstruacije

Gljivične vaginalne infekcije se često javljaju pre ili u toku menstrualnog krvarenja kao posledica hormonskih promena zbog menstruacije. Izaziva ih vrsta gljivice – candida.
U ovom tekstu:
Kandida pre i za vreme menstruacije
Gljivične vaginalne infekcije se javljaju pre ili posle perioda osobe zbog hormonskih promena vezanih za menstruaciju. Prekomeran rast gljivica može dovesti do vaginalne infekcije.
Vaginalnim infekcijama su skloniji oni koji imaju:

- dijabetes;
- prekomernu telesnu težinu;
- HIV;
- uzimaju steroide;
- koriste antibiotike;
- koriste pilule za kontracepciju i druga kontraceptivna sredstva;
- nose uzak donji veš, pa koža ne može da diše.
*Vaginalna kandidijaza je česta i tokom trudnoće.
Simptomi gljivične infekcije
Nekada znakovi infekcije nisu primetni, ali su češće primetni uobičajeni znakovi gljivične infekcije:
- crvenilo, svrab i peckanje vulve i vagine;
- prisutan je gust, beli vaginalni sekret bez mirisa;
- bol tokom seksualnog odnosa;
- oticanje vagine i usmina;
- bol prilikom mokrenja.
Lečenje gljivične infekcije
Vaginalne gljivične infekcije su uglavnom lako tretiraju proizvodima koji se u apoteci mogu kupiti bez recepta. Neke od opcija lečenja su antifungalni lekovi, masti ili kreme koji se više dana vaginalno koriste.
Jedan od najpopularnijih kućnih lekova za gljivične infekcije je upotreba probiotskih dodataka. Međutim, studija iz 2019. Godine je pokazala da nema dovoljno dokaza koji bi podržali efikasnost probiotika. (Studija)
Ako se vaginalna infekcija ponavlja više puta pre ili tokom menstrualnog ciklusa, potrebno je da se obratite lekaru koji će obaviti neophodne analize i prepisati vam lekove.
Tokom lečenja vaginalne infekcije, trebalo bi da se suzdržite od seksualnih aktivnosti.
Koja je prevencija gljivične vaginalne infekcije?
Gljivične vaginalne infekcije se najčešće javljaju u toplim, vlažnim delovima tela, kao što je vagina. Nije dokazano da su u potpunosti efikasni, ali opšti saveti da se speči kandida pre i u toku menstruacije su:
- izbegavanje prehlade i upale,
- upotreba blagog sapuna ili samo vode za pranje vaginalne regije,
- brisanje od napred ka pozadi,
- redovna zamena tampona i uložaka,
- menjanje vlažnog kupaćeg kostima, znojavih uskih pantalona i menjanje donjeg veša posle vežbanja i znojenja,
- nošenje komotne odeće,
- izbegavanje upotrebe antibiotika ukoliko nije prepisana od strane lekara (Više: Sve češća otpornost bakterija na antibiotike),
- obrok koji sadrži jogurta i grčkog jogurta svakodnevno.

Šta ako se gljivične vaginalne infekcije ponavljaju?
U nekom perioda života, ženama se dogodi da im se naruši vaginalna flora i imaju problem sa ponavljajućom gljivičnom infekcijom. Ako se infekcija ponavlja svakog meseca, obavezno razgovarajte sa lekarom da biste utvrdili šta morate da promenite u načinu života i kako da nađete lek koji će trajnije rešiti problem.

Bez obzira što postoji sijaset pomoćnih lekovitih sredstava koji će pomoći da se rešite problema sa kandidom, ukoliko se ona ponovi, ili se ne izlečite, treba se obratiti lekaru. Moguće je da je to samo jedan od simptoma seksualno prenosive infekcije, za koju je potrebna druga terapija. Treba se obratiti lekaru odmah i ako je infekcija praćena bolovima ili oticanjem, svabom i crvenilom vagine koje je nemoguće ignosati, kao i ukoliko se javlja bol tokom seksa.
Gljivične vaginalne infekcije pre i u toku menstruacije su uobičajena pojava. Hormonske promene povećavaju rizik od razvoja infekcije. Ipak, potrebno je da infekcije držite pod kontrolom i obratite se lekaru, ako se ponove.
Objavljen: 11. januar 2023. godine, ažuriran: 30. januar 2023. godine