ADHD kod žena i devojčica

Kada je ADHD u pitanju, o njemu najčešće pričamo kada su deca u pitanju. Čak 5-11% dece ima ADHD. Treba imati u vidu da ga neka deca prerastu, ali više od ¾ ljudi ima ADHD i nakon što odraste. Kako se manifestuje ADHD kod žena i devojčica?
U ovom tekstu:
ADHD kod žena i devojčica
Dečacima se ADHD dijagnostikuje dvostruko više nego devojčicama, ali stručnjaci smatraju da je to često posledica slabije uočljivih simptoma kod devojčica. Dečaci imaju izraženije simptome, i njima se dijagnoza mnogo lakše postavlja.
Međutim, ređe postavljena dijagnoza ADHD kod devojčica posledično rezultira i time da postoji mnogo manje istraživanja kod njih nego kada su dečaci u pitanju. Samim tim, svi imamo manje saznanja kako on utiče na žene i devojčice. Ono što znamo jeste da uvek počinje u pubertetu. Za razliku od dečaka, ADHD kod žena se dijagnostikuje često tek kada odrastu, a nekada se dijagnoza nikada ni ne postavi.

Glavne vrste ADHD-a
Postoje tri glavne vrste ovog zdravstvenog stanja, a to su:
- Nepažljiv,
- Hiperaktivno-impulsivan i
- Kombinovani nepažljiv i hiperaktivno-impulsivan.
Kod devojčica je mnogo češći nepažljiv tip ADHD-a, ali roditelji, nastavnici i školsko osoblje to često ne prepoznaje.
ADHD simptomi kod žena
Simptomi ADHD kod žena se obično odnose na nepažljiv tip i uključuju:
- problem sa slušanjem i obraćanjem pažnje,
- nedostatak fokusa,
- lako postaju rasejane, neorganizovane,
- često zaboravljaju ili gube stvari,
- imaju osećaj neispunjenosti,
- ne ispunjavaju zadatke,
- prave greške koje deluju kao da su neoprezno napravljene.
Simptomi ADHD kod žena se vremenom mogu promeniti, kao i hormoni koji ih menjaju. Nekada se promene mogu uočiti tokom menstruacije, trudnoće ili prilikom ulaska u menopauzu. Oni mogu da utiču na dejstvo lekova, pa bi bilo dobro da upravljate simptomima i konsultujete se sa lekarom kada primetite razliku. Trebalo bi prilagođavati dozu leka po potrebi.

Uticaj ADHD-a na život
Devojčice, kao i dečaci, imaju često probleme u školi. Mada je manje verovatno da će upasti u probleme jer uspevaju da zamaskiraju problem glumom.
Devojke sa ADHD-om obično predstavljaju kao sanjare i teže uspevaju da se druže sa drugima.
Važno je utvrditi problem, posebno ako postoje neke smetnje u učenju kao što je disleksija. Kada se prepozna problem, on se uspešno može lečiti.
ADHD često onemogućava žene da ostvare zavidnu karijeru, a pre svega, da se održe na vrhuncu. One se teže nose i sa stresnim situacijama svakodnevnice, a mogu se boriti i sa obavljanjem kućnih zadataka, ličnim finansijama i brigom o deci.
ADHD i emocije
Devojčice koje imaju ADHD često krive sebe što imaju problem da sve postignu. Njima je nekada teško i da „čitaju znakove“, pa se osećaju nesigurno što može da oteža sklapanje prijateljstava. Ovo ih može učiniti sklonijim anksioznosti, depresiji i poremećajima u ishrani. Ove devojčice imaju veći rizik od razvoja bulimije i anoreksije.
Nemojte ignorisati probleme
Prvi korak ka rešavanju problema je lečenje. Lekovi mogu pomoći da upravljate ADHD-om, kao i bihejvioralna terapija. Ukoliko primetite ovaj problem, obratite se lekaru i preduzmite potrebno. Ukoliko vam školsko osoblje predloži da devojčicu odvedete na procenu, shvatite to ozbiljno i nemojte odlagati. Olakšaćete joj život jer problem neće nestati sam od sebe.
ADHD je nekada izazovan, ali devojčice i žene mogu da nauče da se nose sa njim i dostignu odlične rezultate tokom života. Ništa ne sprečava da imaju ispunjen i srećan život.
Literatura:
- CHADD: Diagnosis of ADHD in Adults – https://chadd.org/for-adults/diagnosis-of-adhd-in-adults/
- CDC: Data and Statistics About ADHD – https://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/data.html
- HealthCentral: ADHD in Children – https://www.healthcentral.com/condition/adhd-in-children

Objavljen: 24. novembra 2023. godine, ažuriran: 17. februar 2025. godine