Varenje u trudnoći

Tokom trudnoće hormoni pomažu da se mišići opuste. Kako ostali, tako i mišići koji su uključeni u sistem za varenje. Otuda u trudnoći neki imaju problem sa varenjem na početku, a neki i tokom čitave trudnoće.
Problemi sa organima za varenje tokom trudnoće
Svaka trudnoća je individualna, čak i jedna osoba tokom različitih trudnoća može imati različite probleme sa organima za varenje, a retke su trudnice koji nisu iskusile neki od ovih problema:
· nadimanje;
· gorušica;
· osećaj prejedanja čak i kad niste mnogo jeli;
· kiselina koja vas peče u jednjaku;
· mučnina i povraćanje;
· opstipacija ili zatvor u trudnoći.
Da li problemi sa varenjem mogu da ugroze bebu?
Čak i kada su problemi sa organima za varenje stalni, bebi to neće smetati. Izuzetak su epizode teškog povraćanja. Više o povraćanju u trudnoći! Vama je gorušica ili kiselina problem, ali ona nije štetna za bebu. Naprotiv, usporavanje vašeg digestivnog sistema će značiti da telo ima više vremena da koristi hranljive materije i prenese ih do bebe kroz placentu, pa će ona dobiti više hranljivih materija.
Kako olakšati probleme sa varenjem u trudnoći?
Verovatno ćete manje-više neki period trudnoće morati da provedete sa ovim problemima. Postoje neke stvari koje možete preduzeti da lakše prebrodite ovaj period:
· Pokušajte da ne pravite dodatni pritisak na stomak nakon obroka. Nemojte leći neposredno nakon obroka, već sačekajte u sedećem položaju najmanje sat vremena.
· Savijanje može da smeta, pa pokušajte da čučnete (ako vam je dozvoljeno), umesto da se savijate iz struka.
· Jedite više malih obroka tokom dana, umesto tri glavna obroka.
· Izbegavajte hranu koja može da vam smeta: začinjenu i masnu hranu, čokoladu, voćne sokove i hranu sa kvascem.
· Ako se problemi ponavljaju, pokušajte da zapisujete šta jedete tokom dana. Tako ćete moći da upratite koja hrana vam smeta i da je izbegavate.
· Kafa i alkohol mogu da pogoršaju probavu, kao i svi napici sa kofeinom. Svakako bi trebalo da ograničite ili potpuno izbacite unos alkohola u trudnoći.
· Pokušajte da smanjite ili prekinete pušenje tokom trudnoće. Osim što će pušenje pogoršati simptome, ono je i štetno za bebu.
Konzumiranje alkohola u trudnoći
· Pokušajte da jedete najmanje tri sata pre nego što odete u krevet.
· Ako je to moguće, podignite dušek 10-ak centimetara. Ovo može pomoći da se smanje
Lekovi protiv gorušice u trudnoći
Ako imate ozbiljan problem sa gorušicom i varenjem u trudnoći, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom o mogućnostima da koristite i neke lekove. Na tržištu postoje brojni lekovi koji pomažu da se neutralište želudačna kiselina, kao i oni koji stvaraju zaštitni sloj preko zidova želudca.
Neki od prirodnih načina da smirite stomak su i čaj ili kapi za unutrašnju upotrebu od bosiljka, čaj od đumbira, grickanje nekoliko badema, mineralna voda u malim gutljajima.
Ako su problemi toliko ozbiljni da ne možete da funkcionišete u toku dana i gubite na težini, posavetujte se sa lekarom šta da preduzmete.