Često se pitamo koja je to gornja granica žene za rađanje deteta? Neki bi rekli da je to indvidualna odluka, neki da je pak najbolje roditi dete pre 30. godine ili čak ranije. Složićemo se da je ženin organizam najzdraviji u ranom reproduktivnom dobu, između 25. i 30. godine života, ali i da u današnjem društvu većina žena i parova nema realne uslove za formiranje porodice.
Svedoci smo i da je mnogo socijalnih faktora koji utiču na ovu temu i na sve veći problem parova koji se suočavaju sa sterilitetom.
O tome kakav je odgovor nauke na ovo pitanje i kako ovoj temi pristupka zakonski okvir u Grčkoj, dobili smo više informacija od klinike Newlife IVF Greece, iz Soluna.
Izmena zakona i vantelesna oplodnja nakon 50. godine
Reforme koje su u skorije vreme nastupile u Grčkoj kada je reč o potpomognutoj oplodnji su optimistične, s obzirom da je granica za žene koje žele da se podvrgnu tretmanu vantelesne oplodnje pomerena je na 54 godine. Ovo pomeranje starosne granice i izmena zakonskog okvira usledili su zbog sledećih faktora:
Žena može da se ostvari u reproduktivnom smislu do 54. godine.
U današnje vreme, ubrzani ritam života utiče na to da sve više žena planira porodicu u poodmaklom reproduktivnom dobu. U skladu sa Nacionalnim zavodom za statistiku Grčke, u period između 2010-2014, više od 400 Grkinja se porodilo nakon 50-e. U 2010. godini ovih žena je bilo 92, u 2011. broj je pao na 72, u 2012. bilo ih je 83, a u 2014. njih 66.
Stoga je u Grčkoj sada moguće da se žene između 50. i 54. godine starosti ostvare kao majke kroz tretmane potpomognute oplodnje, nakon dobijanja odobrenja od strane Nacionalne uprave Grčke za biomedicinski potpomognutu oplodnju.
Šta znači “Tretman nakon 50-e”
Sada, kada je zakonski okvir modernizovan, akcenat se stavlja na biološko-naučni aspekt ovako važne reforme.
Kao što je opšte poznato, činjenica je da se rezerva jajnih ćelija kod žena sa godinama smanjuje. Kvalitet jajnika sa vremenom opada, a uzimajući u obzir visoki rizik kada je reč o hormozomskim anomalijama koje mogu nastupiti zbog poodmaklih godina žene (npr. sindrom Down), prirodno začeće i trudnoća su teško ostvarivi. Međutim, to ne znači da žena ne može ostati u drugom stanju nakon 50.
Najsavremenija tehnologija i konstantan razvoj u domenu asistirane reprodukcije, daju priliku ženama u poodmaklom reproduktivnom dobu, da uspešno na svet donesu decu, čak i u slučaju da su ušle u menopauzu.
Ključ je u pripremi
Za ženu koja pokušava da zatrudni, čak i u slučaju prirodnog začeća, dobro zdravstveno stanje igra značajnu ulogu za tok celokupnog procesa. Posebno, žene u poodmaklom reproduktivnom dobu koje se spremaju za VTO tretman, moraju izvršiti pripremu svog tela, u cilju smanjivanja rizika koji postoje usled godina. Ova priprema se odnosi na zdrav način života i ishrane, na kontrolu telesne težine, regulaciju sekundarnih zdravstvenih pitanja i slično.
Da sumiramo, uz pomoć zakonskih reformi, grčki zakonski okvir se prilagodio potrebama modernog društva, pa se žene mogu podvrgnuti tretmanima biomedicinski potpomognute oplodnje, radi ostvarivanja porodice, sve do 54. godine. Štaviše, donacija jajnih ćelija je tu da osnaži novu realnost, jer predstavlja najbolji i najbezbedniji način da žene nakon 50-e da imaju dete.
Ono što je vredno pažnje i predstavlja suštinsku promenu je činjenica da kada se razvoj potpomognute reprodukcije i modernizacija zakonskog okvira spoje, rađaju se nove prilike. Na klinici Newlife IVF Greece, spremni smo i voljni da vam pružimo podršku na putu ka ostvarivanju u ulozi roditelja.
Zakažite besplatne konsultacije
Za više informacija o organizaciji tretmana u klinici Newlife i za zakazivanje besplatne medicinske konsultacije molimo da nas kontaktirate putem linka KONSULTACIJE.
Vantelesna oplodnja nakon 50. godine
Klinika Newlife IVF Greece će boraviti u radnoj poseti Beogradu 24. i 25. septembra, a biće i učesnik na Festivalu potpomognute oplodnje 25. septembra, u Hotelu Inn na Novom Beogradu, što će ujedno biti prilika da upoznate deo njihovog tima uživo i dobijete savet od specijaliste reproduktivne medicine, Dr Athanasiosa Pantelisa.
Članak Vantelesna oplodnja posle 50. godine rađen je u saradnji sa klinikom Newlife IVF Greece iz Soluna
Objavljen: 8. septembra 2022. godine, ažuriran: 24. februara 2024. godine
Rođeni 23. juna su intuitivni, živahni i izuzetno komunikativni, ali njihova suštinska potreba je emocionalna sigurnost. Iako po horoskopu spadaju u znak Raka, dan njihovog rođenja numerološki se računa kao broj 5, koji donosi pokret, radoznalost i promene.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Missed abortion ili propušteni abortus dešava se kada dođe do intrauterinog uginuća ploda. To je pobaćaj u kom se fetus nije pravilno razvio ili je prestao da se formira, ali su emobrionalna tkiva i posteljica i dalje u materici.
15.nedelja trudnoće – Infekcije urinarnog trakta su veoma česte u trudnoći. Ponekad su blage i nije potrebna posebna terapija, ali znaju da budu i uporne i ozbiljne. Infekcije su u ovom periodu česte i zbog toga jer su mišići bešike opušteni zbog povećanog dejstva progesterona.
Kada počne trudnoća i vežbanje se dovodi u pitanje među trudnicama. Međutim, trudnoća apsolutno nije razlog da prestanete sa rekreacijom, osim ukoliko se radi o visoko rizičnoj trudnoći.
Kako prolazi trudnoća, od svog ginekologa dobijate izveštaje sa merama Vaše bebe u stomaku. Evo jednog vodiča čemu te mere odgovaraju u stvarnosti i kolika je beba po nedeljama trudnoće.