Vaginalne infekcije u trudnoći su jedan iz izvora zabrinutosti trudnica. Dodatno ih uznemirava to što se kod određenog broja one češće pojavljuju, a opcije lečenja su ograničene. Šta raditi ako se jave vaginalne infekcije u trudnoći i kako ih lečiti?
Treba imati u vidu da se vaginalne infekcije veoma česte i da pogađaju čak 3 od 4 žene nekada u životu. One su uobičajena bolest i pre ili kasnije ćete se verovatno suočiti sa njima. Naravno, u trudnoći žene obično više vode računa o svom zdravlju, paze šta jedu i žele da njihova beba bude zdrava, pa ih i ovakva infekcija znatno uznemirava. Pročitajte: Kako da prepoznate najčešće vaginalne infekcije?
Vaginalne infekcije dovode do iritacije, pojave iscetka i intenzivnog svraba u vagini i vulvi. Mnoge žene se suočavaju sa ponavljajućim epizodama, a izvestan broj trudnica se žali na vaginalne infekcije u trudnoći koje ih prate od početka, pa sve do samog porođaja. Ženama koje imaju problem sa infekcijama koje se ponavljaju potrebno je produženo lečenje, stalna nega i adekvatna preventiva.
Zašto se javlja vaginalna infekcija u trudnoći?
Vaginalne infekcije mogu biti posledica različitih faktora u trudnoći, te je važno da utvrdite uzrok pre svega. Nakon toga se podrazumeva da ćete pristupiti lečenju infekcije. Neki od uzroka mogu biti:
Slabiji imunitet – Normalno je da se lakše razboljevate kada imate lošiji imunitet. Kod trudnica se često događa da usled trudnoće bude smanjena sposobnost da se telo bori protiv infekcija. Samim tim, lakše će doći i do toga da dobijete vaginalnu infekciju.
Bakterijska vaginoza – Prekomerni rast bakterija koje i inače žive u vagini može da dovede to toga da imate problem. Neophodno je odmah lečiti bakterijsku vaginozu kako ne bi dovela do prevremenog porođaja.
Hormonske promene u trudnoći – Trudnoća izaziva hormonske promene koje za posledicu imaju i promenu pH vagine, a to dovodi do većih šansi da dobijete vaginalnu infekciju.
Izostanak adekvatne higijene – Loša higijena može da izazove vaginalnu infekciju bilo da ste u drugom stanju ili ne. Pravilna ženska higijena je ključ u spečavanju infekcija.
Kako se leči vaginalna infekcija tokom trudnoće?
Obzirom da je trudnoća specifično stanje i potrebna je posebna briga, a broj lekova koji su dozvoljeni je ograničen, veoma je važno da se obratite lekaru za savet i terapiju. Lekar će utvrditi o čemu se tačno radi i prepisati vam adekvatnu terapiju. Ona može da uključuje sve ili neke od sledećih saveta:
Održavanje pravilne higijene – Lekar će vam pre svega reći da je adekvatna higijena neophodna što podrazumeva pranje blagim sapunom bez dodatnih parfema i čistom vodom. Trebalo bi da izbegavate korišćenje irigatora i sličnog, odnosno svako ispiranje vagine kako ne biste poremetili prirodnu ravnotežu. Nosite pamučni donji veš i izbegvajte uske tkanine koje nisu od pamuka.
Dovoljno se hidrirajte – Dehidratacija može da ugrozi i vaš imuni sistem, stoga je važno da unosite adekvatnu količinu vode. Voda može da pomogne u prevenciji urinarnih i vaginalnih infekcija, kao i da pomogne da se spiraju toksini. Ovo je posebno važno imajući u vidu da nekada vaginalne infekcije mogu biti posledica infekcija urinarnog trakta.
Držite se zdrave ishrane – Da, verovali ili ne, ali uravnotežena ishrana i te kako ima uticaja na pojavu vaginalnih infekcija u trudnoći. Ona doprinosi boljem opštem zdravlju i pomaže da imamo bolji imunitet. Pored toga, prekomeran unos šećera može da dovede do pojave kandidijaze, kada se savetuje posebna ishrana. Pročitajte: Kandida i ishrana: Ishrana kod kandide
Lekovi – Ginekolog će vam prepisati antifungalne kreme, vagitorije ili mast za gljivičnu infekciju, odnosno antibiotsku terapiju za bakterijsku infekciju. Obavezno se pridržavajte propisanih doza i lečite prema uputstvu.
Važno je da imate bezbedne intimne odnose te bi bilo najbolje da tokom trudnoće koristite kondom i smanjite rizik od seksualno prenosivih infekcija.
Vaginalne infekcije u trudnoći mogu da utiču na bebu i potencijalno dovedu do rizika kao što je prevremeni porođaj, mala težina bebe na rođenju ili do infekcije bebe. Zato je veoma važno da lečite nastalu infekciju i potrudite se da preduzmete preventivne mere kako ne bi došlo do nove infekcije.
Rođeni 17.juna pripadaju znaku Blizanaca, ali sa dodatnim slojem ozbiljnosti i dubine koje donosi numerološki broj 8. Ove osobe su stratezi sa izraženim ambicijama, snažnom logikom i sposobnošću da dugoročno planiraju i ostvaruju ciljeve. Iako imaju komunikativnost tipičnu za Blizance, kod njih dominira odmerenost i upornost, zbog čega često deluju zrelije od svojih vršnjaka.
Kako prolazi trudnoća, od svog ginekologa dobijate izveštaje sa merama Vaše bebe u stomaku. Evo jednog vodiča čemu te mere odgovaraju u stvarnosti i kolika je beba po nedeljama trudnoće.
Rođeni 16.juna su analitični, znatiželjni i duhoviti. Blizanci čiji je um neprekidno aktivan. Ove osobe su izrazito perceptivne, razmišljaju brzo i sposobne su da se snađu u skoro svakoj situaciji zahvaljujući inteligenciji i unutrašnjoj elastičnosti.
Kako prolazi trudnoća, od svog ginekologa dobijate izveštaje sa merama Vaše bebe u stomaku. Evo jednog vodiča čemu te mere odgovaraju u stvarnosti i kolika je beba po nedeljama trudnoće.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Drugi trimestar počinje kada počne 13.nedelja trudnoće. Ona označava početak drugog tromesečja, koje traje do početka 28. nedelje. U ovoj fazi, embrion se razvio u fetus, a mnogi od glavnih sistema organa počinju da se formiraju. Fetus je sada veličine čarapice za bebu i počinje da se kreće, iako majka još neće moći da oseti pokrete.
Računanje nedelja trudnoće i računanje meseci trudnoće nam se nekada čini komplikovanim. Svaka trudnica sada prvo računa koja je nedelja trudnoće, dok se ranije prvo pitala: “U kom sam mesecu trudnoće?” Nekada su trudnice starost trudnoće računale uglavnom po mesecima. Na pitanje o starosti trudnoće, čuli biste odgovor: ”Punih četiri i ušla sam u peti mesec!” ili ”U osmom sam mesecu!”. A onda smo počeli da se se rukovodimo nedeljama i pitamo: “ako sam 6. mesec trudnoće koja je to nedelja”.
Početak drugog trimestra je 12.nedelja trudnoće. Beba je veličine limete i počinje više da liči na čoveka, sa definisanom glavom i telom. Ručice i noge se razvijaju, a beba može čak i da pravi male pokrete. Majčina materica je sada veličine grejpfruta i može biti vidljiva odmah ispod pupka.
Stigla je i 11.nedelja trudnoće. U ovom trenutku, vaš beba je dugačka oko 4,5 centimetara i teži do 10 grama. Njen mozak je u razvoju i počinje da formira sekcije za različite funkcije. Njena koža je tanka i prozirna, a unutar nje se pojavljuju krvne sudove. Noge su dugačke, a prsti na rukama i nogama su definisani.