Tamne fleke u trudnoći: Problemi sa pigmentacijom u trudnoći
Hormonske promene često dovode do toga da se pojave tamne fleke u trudnoći u vidu hiperpigmentacije. Svi pričaju o trudničkom sjaju, a malo ko priča o tamnim mrljama i promenama na koži koje nisu prijatne. Zašto se ovo dešava i da li prolazi posle trudnoće?
Hiperpigmentacija u trudnoći
Pigmentacija kože se dešava pod dejstvom melanina koji daje glavni ton koži. Kolagen i krvni sudovi takođe mogu imati uticaj na izgled kože, kao i genetika, zagađenje vazduha, starenje i drugi faktori okruženja. Kakve se sve promene boje kože mogu videti kod trudnica:
LINEA NEGRA – Tamna linija koja se javlja horizontalno na stomaku tokom trudnoće, naziva se linea negra. Javlja se zbog porasta MSH hormona koji se povećava u trudnoći. Dobra vest je da nestaje nakon porođaja. Postoji „bapska priča“ da kada se linea negra javi celom dužinom nosite dečaka, a kada se javlja samo do pupka, nosite devojčicu.
MELAZMA – Jedna od najčešćih pojava promene pigmenta u trudnoći je melazma. Na licu se pojavljuju tamnije mrlje, najčešće na jagodicama, čelu ili gornjoj usni. Ona može biti uzrokovana hormonskim promenama, a pre svega povećanjem estrogena i progesterona, koji podstiče stvaranje melanina. Sunčanje će dodatno pogoršati ovo stanje.
POTAMNJIVANJE MLADEŽA – Zbog povećanja melanina, mladeži i pege u trudnoći mogu da postanu izraženiji i tamniji u trudnoći. Ovo stanje sa pegama obično se vraća na staro najviše posle par meseci nakon trudnoće.
Ne treba previše brinuti ako se jave tamne fleke u trudnoći. Ovo stanje je samo privremeno i nije razlog za razmišljanje o nekim invanzivnim metodama. Svakako je mnogo toga zabranjeno ili nije preporučljivo u trudnoći. Postoje neke stvari koje možete da uradite kako bi smanjili rizik da se pojave tamne fleke u trudnoći:
ZAŠTITA OD SUNCA je važna i kada niste u drugom stanju, a posebno tada. Vodite računa da ne provodite previše vremena na suncu, da svakodnevno koristite kremu sa visokim SPF-om i da je redovno iznova nanosite. Nosite odeću koja prekriva veći deo tela, šešir i izbegavajte da boravite na suncu kada je najjače.
Koža je u trudnoći mnogo osetljivija i lakše ćete dobiti opekotine nego što je to inače slučaj.
KORISTITE SERUM ZA LICE koji je odobren u trudnoći. Mogu vam pomoći glikolna, mlečna ili azelainska kiselina koje neće nauditi bebu. U trudnoći bi trebalo da izbegavate serume koji sadrže retinoide i hidrohinone zbog potencijalnih opasnosti.
HIDRATACIJA može održati zdrav izgled vaše kože. U trudnoći je koža sklona tome da se peruta i bude isušena, te je tako lakše da dođe do oštećenja. Blago hidrantna krema će pomoći, kao i unos dovoljne količine vode. Koža koja je pravilno hidrirana će proći kroz manje vidljive promene.
IZBEGAVAJTE SVE ŠTO MOŽE DA IRITIRA – Obzirom da je koža trudnica osetljivija nego inače, lako može doći do oštećenja prilikom upotrebe pilinga koji ste ranije koristili ili parfema koji ste već stavljali. Da biste smanjili mogućnost iritacije i izbegli pojavu alergije, koristite samo blaga sredstva.
ODLOŽITE HEMIJSKE PROCEDURE – Većina hemijskih procedura nije dokazano bezbedna u trudnoći. Iskusni dermatolozi uglavnom predlažu da sa tretmanima kao što su laserska terapija ili hemijski piling sačekate do završetka trudnoće, a nekada i do završetka dojenja.
Iako vam se to možda čini kao predug period, dajte sebi i bebi vremena da presložite prioritete. Veoma je moguće da će promene proći kako su se i pojavile – bez većih problema i intervencija.
Nega posle porođaja
Posle porođaja će se hormoni lagano vraćati u normalu. Period oporavka je za sve različitog tempa, ali postoje neke stvari koje se menjaju odnosno vraćaju u sličnim intervalima. Pročitajte: Oporavak posle porođaja od 1. dana do 6 meseci
Nastavite da negujete svoje telo i lice i posle porođaja nekim blagim kremama i losionima. Obavezno koristite sredstvo za zaštitu od sunca. (Nije tema, ali je zgodan momenat da napomenemo da se bebama mlađim od 6 meseci ne savetuje mazanje krema sa zaštitnim faktorom, već treba izbegavati izlaganje suncu.)
Rođeni 17.juna pripadaju znaku Blizanaca, ali sa dodatnim slojem ozbiljnosti i dubine koje donosi numerološki broj 8. Ove osobe su stratezi sa izraženim ambicijama, snažnom logikom i sposobnošću da dugoročno planiraju i ostvaruju ciljeve. Iako imaju komunikativnost tipičnu za Blizance, kod njih dominira odmerenost i upornost, zbog čega često deluju zrelije od svojih vršnjaka.
Kako prolazi trudnoća, od svog ginekologa dobijate izveštaje sa merama Vaše bebe u stomaku. Evo jednog vodiča čemu te mere odgovaraju u stvarnosti i kolika je beba po nedeljama trudnoće.
Rođeni 16.juna su analitični, znatiželjni i duhoviti. Blizanci čiji je um neprekidno aktivan. Ove osobe su izrazito perceptivne, razmišljaju brzo i sposobne su da se snađu u skoro svakoj situaciji zahvaljujući inteligenciji i unutrašnjoj elastičnosti.
Kako prolazi trudnoća, od svog ginekologa dobijate izveštaje sa merama Vaše bebe u stomaku. Evo jednog vodiča čemu te mere odgovaraju u stvarnosti i kolika je beba po nedeljama trudnoće.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Drugi trimestar počinje kada počne 13.nedelja trudnoće. Ona označava početak drugog tromesečja, koje traje do početka 28. nedelje. U ovoj fazi, embrion se razvio u fetus, a mnogi od glavnih sistema organa počinju da se formiraju. Fetus je sada veličine čarapice za bebu i počinje da se kreće, iako majka još neće moći da oseti pokrete.
Računanje nedelja trudnoće i računanje meseci trudnoće nam se nekada čini komplikovanim. Svaka trudnica sada prvo računa koja je nedelja trudnoće, dok se ranije prvo pitala: “U kom sam mesecu trudnoće?” Nekada su trudnice starost trudnoće računale uglavnom po mesecima. Na pitanje o starosti trudnoće, čuli biste odgovor: ”Punih četiri i ušla sam u peti mesec!” ili ”U osmom sam mesecu!”. A onda smo počeli da se se rukovodimo nedeljama i pitamo: “ako sam 6. mesec trudnoće koja je to nedelja”.
Početak drugog trimestra je 12.nedelja trudnoće. Beba je veličine limete i počinje više da liči na čoveka, sa definisanom glavom i telom. Ručice i noge se razvijaju, a beba može čak i da pravi male pokrete. Majčina materica je sada veličine grejpfruta i može biti vidljiva odmah ispod pupka.
Stigla je i 11.nedelja trudnoće. U ovom trenutku, vaš beba je dugačka oko 4,5 centimetara i teži do 10 grama. Njen mozak je u razvoju i počinje da formira sekcije za različite funkcije. Njena koža je tanka i prozirna, a unutar nje se pojavljuju krvne sudove. Noge su dugačke, a prsti na rukama i nogama su definisani.