Čitateljka se obratila za savet nakon što joj se dogodila vanmaterična trudnoća i injekcija Methotrexat je nešto o čemu nema dovoljno informacija.
Oporavak posle vanmaterične trudnoće
Poštovana dr Aleksandra,
Zanima me nešto u vezi vanmaterične trudnoće. Imala sam je prošli mesec. Nije rađena operacija, već sam dobila Methotrexat injekcije, dva komada. Prvu sam dobila 17.09. i posle nje sam imala kao neku slabiju menstruaciju. Drugu dozu sam dobila 19.09 i od tada je bila jako slaba ima je, pa nema. I jak bol u desnoj strani i nazad u leđima. Imala sam i problem sa stolicom. Beta je bila 180 – 24.09, a juče 33.21. Ja i dalje nekako krvarim, ali ništa slično mojim menstruacijama. Sve je oskudno i bude jedan dan, jedan ne. Zanima me da li je to normalno? Odužilo mi se nešto, pa ne znam da li to tako treba? Izvinjavam se na malo dužem pitanju.
Odgovor ginekologa: Vanmaterična trudnoća i injekcija Methotrexat
Poštovana,
Kod vanmaterične trudnoće koja se tretira Metotrexatom simptomi koje si mi opisala se mogu javiti. Bitno je da ti beta adekvatno pada, što vidim iz priloženih rezultata. Mislim da treba da ponoviš betu još jednom i javiš se na kontrolu svom ginekologu. Sve u svemu verujem da će na kraju sve biti uredu.
Medicinski pobačaj, poznat i kao medikamentozni prekid trudnoće, podrazumeva upotrebu lekova za prekid trudnoće u njenim ranim fazama. Najčešće korišćena kombinacija lekova za ovu svrhu su mifepriston i misoprostol. Ovi lekovi deluju sinergijski kako bi izazvali prekid trudnoće.
Brusketi su odličan izbor kada vam treba da brzinski napravite neko jelo koje biste poslužili uz piće kada imate neočekivane goste ili nemate baš previše vremena za pripremu. Uglavnom možete praviti različite variacije na temu, a snalaziti se sa onim što u tom trenutku imate kod kuće.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Od momenta kada počnu da rastu pa sve do menopauze, žene se periodično pitaju: „Zašto me bole grudi?“ Bol, pečenje, težina i nadutost dojki su uobičajene pojave, ali je dobro i da sve promene ispratite i po potrebi se posavetujete sa svojim lekarom.